Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Norsko - kouzelná země severu

Kouzelná země ležící na severu Evropy, která je proslulá svojí úchvatnou panenskou přírodou, na kterou nikdy nezapomenete.

- PR článek -

Upoutá vás krajina plná bujných lesů a luk, bublajících potůčků, jezer, horských ples s křišťálově čistou vodou, divokých a nespoutaných řek, které si krátí cestu rozeklanými soutěskami a všude kam vaše oko dohlédne, spatříte vodopády, velké i malé, padající z velkých výšin a některým budete tak nablízku, až se jich téměř dotknete a pocítíte, jak jejich vlhký nádech se kolem vás obtočí a zvolna začne stoupat vzhůru v podobě bílé páry. A ty dech beroucí fjordy, tak tajuplné, hluboké, nekonečně dlouhé s temně modrou hladinou, od níž se odráží sluneční paprsky zpět vysoko ke skalním stěnám, které se majestátně tyčí všude okolo nich. Všude okolo tak jako v pohoří  Jotunheimen, národním parku, ve kterém naleznete nejvyšší horu celé Skandinávie Galdhopiggen s výškou 2469 m.n.m., horu která má pro Nory náležitý význam asi jako pro nás Sněžka a pro Slováky Kriváň. Není tak divu, že je její vrchol místo bílé sněhové pokrývky  přímo zasypán výletníky, horu, na kterou se můžete vypravit i vy, a po jejímž zdolání vás odmění nekonečným rozhledem po okolních zasněžených vrcholcích, údolích s vlnícími se ledovci a vy pocítíte sounáležitost s celou tou krásou.

A tam, daleko za severním polárním kruhem, kde lišky dávají dobrou noc a širé pláně zůstávají osvětleny rudým půlnočním sluncem, získáte tolik silných zážitků, jako málo kde jinde na světě. A tyto zážitky budou nadále umocněny v okamžiku, kdy spatříte Lofoty. Nejkrásnější ostrovy severu, kde vysoké skalnaté štíty vystupují z hladiny moře a dotýkají se modravého nebe a pod nimi spousta ostrůvků, průlivů, zálivů a fjordů s barevnými městečky a rybářskými vesnicemi a v jejich blízkosti dřevěné sušáky na tresky ulovené místními rybáři ve zdejších bohatých, chladných vodách. To vše je pospojováno v jeden celek úzkými, klikatými silnicemi s mnoha vyklenutými  mosty a podmořskými tunely. A po celou cestu na sever vás budou provázet varovné trojúhelníky u silnice s černou siluetou  nosatého paroháče. 

Pozor sobi! Všude okolo silnic, na pastvinách, v lesích, ale také přímo na silnicích. Auta, autobusy se jim vyhýbají a zpomalují, aby si jejich pasažéři mohli vyfotografovat tyto všudypřítomné paroháče, jak pobíhají a polehávají okolo, aby si následně zakoupili u stánků Laponských prodejců v pestrobarevných krojích jejich hebké kožešiny. A když nezatoužíte po nějaké kožešině či paroží, můžete si udělat radost koupí figurky Trola. Především vaše děti z nich budou nadšené. Tak proč jim nějakého nekoupit a nenaplnit tak jejich křehké duše spokojeností. Trolové to jsou malí i velcí až obrovití, bájní, avšak zlomyslní skřítkové, žijící v hlubokých severských lesích. A bude rozhodně z čeho vybírat. Chcete tam toho s tím velkým nosem a kloboukem? A co ten s keltskou rohatou přilbicí? No nejsou báječní, tak oškliví, až jsou krásní?

Avšak Norsko to nejsou jen fjordy, vodopády, jezera, hory, ledovce, nosatí paroháči a trolové  ale také malebná severská města, městečka, vesnice, osady, osamělé domky a chaty poschovávané v krajině mnohdy tak úžasně, až s ní v dokonalé harmonii splývají. Velká města jsou plná všeho, co si jen dokážete představit. Takové hlavní město Oslo vám nabízí malebné historické domy, ale i moderní architekturu. Nejnovější architektonický skvost  je budova Opery. Dále pak můžete obdivovat  pevnost Akershus a královský palác, ve kterém stále sídlí norský král Harald a konečně pro Oslo tak typickou tmavočervenou budovu radnice a neorenesanční Parlament. Těch si vskutku nejde nevšimnout. Asi nejznámější a nejnavštěvovanější je Vigeland  park, kde se nachází soubor 200 unikátních soch, vyjadřujících lidské vlastnosti, touhy, vlastně celičký lidský život od narození až po stáří a uprostřed toho všeho hemžení je monumentální spletenec lidských těl vytesaný do podoby velkého obelisku. A těch muzeí!  Kdo už jednou přijede do města Osla, nemůže odjet, dokud alespoň některá nenavštíví. Stačí vzpomenout na loď Fram, mohutný trojstěžník přizpůsobený pro plavbu v ledových krách severských moří, loď se slavným jménem a ještě k tomu loď slavného dobyvatele severního a jižního pólu Roalda Amundsena, která se dostala nejdále na sever a na jih zeměkoule. Hned vedle muzea věnovaného lodi Fram najdete další muzeum. Také zde  jsou lodě, vlastně spíše atypická plavidla jako je rákosový člun RA a balzový vor KON-TIKI Thora Hayerdala, který vedl ty  nejodvážnější dobrodruhy, aby dokázali celému světu pravdivost jeho teorie o možnostech plavby dávných kultur na jiné kontinenty. Půjdeme-li více severněji, nemůžeme minout města Lillehammer a Trodheim, jedno je proslulé jako místo konání zimních olympijských her v roce 1994, druhé proslulo svojí katedrálou Nidaros ve stylu severské gotiky a historickým přístavem s dřevěnými domy, jejichž štíty jsou vymalovány v pestrých barvách. Ano právě dříví je hlavní stavební materiál již po mnohá staletí zde, na dalekém severu, ať již posloužilo ke stavbě jednoduchých a účelných domků s pěstěnými travnatými střechami, nebo na stavbu kostelů a kostelíků se spoustou věžiček a vikýřů, které jsou nazdobeny mistrně vyřezanými draky. Takovým roubeným zázrakem je např. kostelík ve městečku Lom.

Tak jak jsou pestré a přívětivé barvy na štítech domů, tak jak je laskavá severská krajina, tak pohostinní a přívětiví jsou Norové, jejich pohostinnost je vždy na vysoké úrovni a nikdy se na vás nezačnou mračit, a tak se zde budete cítit jako doma a možná snad ještě i lépe.Typickým znakem tohoto národa je jeho úcta k rodině, přírodě a majetku a tak se zde nemusíte obávat krádeží a jiných nepoctivostí. Zbývá snad jen zmínit nějaký typ z norské kuchyně, jejímž hlavním znakem jsou ryby. Především treska, makrela, sleď, pstruh a losos. Velmi oblíbené jsou krevety a jiné plody moře. Také jehněčí maso se velmi často objevuje naservírované spolu s lehce dušenou zeleninou a brambory. Co vám můžeme doporučit? Vyloženě norskou specialitou je tzv. klippfisk, což je sušená, vykostěná treska, nebo jiný druh ryby, někdy bývá i nasolená. Dalším lahodným lákadlem  je lufetisk, je to opět sušená ryba, ale navíc je naložená do marinády a následně je povařená. To jsou ty z opravdu lepších lahůdek, můžete si však dát i dětmi velmi oblíbené rybí prsty, které pocházejí právě z Norska nebo cokoliv z mezinárodní kuchyně od těstovin přes pizzu až po pravý steak. Co ale opravdu každému zachutná, je plátek lososa na bílé žemli, který si koupíte na nejslavnějším rybím trhu v Bergenu. A cestou zpět domů si nezapomeňte zakoupit specialitu jako jsou kuličky ze sobího masa nebo sobí salám.

Tak zkuste i vy objevit a poznat Norsko, kouzelnou zemi severu, kde se narodily barvy ...

CK ERIKA TOUR
Špidlenova 442
513 01 Semily

Telefon: +420 235 360 028
Web: www.erikatour.cz
Email: erika@erikatour.cz

fax: +420 481 623 839
mobil: +420 604 366 379

Článek byl zobrazen 5 152 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy