Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Norsko za druhé světové války

„Vy jste byli s Němcema“ řve na mě nebývalou zlostí postarší muž, který by ale určitě nemohl být tak starý, aby si to mohl pamatovat, a ještě to vyznívá tak, jako kdybych byl povinen cítit přímo osobní zodpovědnost. Abyste se mohli přesvědčit, jaké to skutečně bylo a nespoléhat se jen na vágní pověsti či fámy, čekají na Vás osobní návštěvy pevnosti, válečné hřbitovy, muzea a pamětní či pietní místa.

Pevnost Norsko

Norsko dalo světu podstatné jméno vlastizrádce – Quisling – původně příjmení samozvaného vůdce tejdejšího protektorátu Norsko. Kam až jeho stopy vedou, s tím se můžete osobně blíže seznámit mezi četnými válečnými památkami. Poté, co německá válečná mašinérie převálcovala bídně připravenou norskou armádu, začala výstavba tzv. Festung Norwegen – Pevnosti Norsko. Některé konstrukce mají výjimečné prvky, což si jistě ocení nejen ti z Vás, které zajímají válečné dějiny, nýbrž i Vy, kteří se rádi kocháte technickými památkami obecně. 


Foto: Botn

Odkazy odboje

Muzeum obrany a muzeum domácí fronty v hlavním městě vykreslují svými rozsáhlými sbírkami vozidel, zbraní a jiných předmětů, dokumentů, plakátů a fotografií celistvý obrázek doby okupace. Dozvíte se tu mnoho podrobností o stupňující se činnosti civilního i vojenského odbojového hnutí. Sabotáže probíhaly v nevídané míře, z nich nejznámější je patrně vyhození závodu na výrobu těžké vody v Rjukanu do povětří. Těžká voda byla nezbytná pro německý jaderný výzkum a trvalé úsilí o jadernou bombu. Norsko mělo i jiné důležité zdroje – karbid křemíku, hliník a jako jediná evropská země i molybden. Norský odboj se pokoušel Němce odříznout od těchto zdrojů a někdy na vlastní pěst, jindy za pomoci Spojenců, se jim to se ztrátami i povedlo.    

Adolfovo dělo

V nejsevernějších oblastech Norska můžete sledovat dokumentaci Němci spálené a zničené země. 320 náletů udělalo z města Kirkenes jedno ze světově nejvíce bombardovaných měst za 2. světové války. Tromsø bylo v roce 1940 na tři týdny hlavním městem Norska, jelikož bylo Oslo a jižní Norsko okupováno Němci. Právě zde byl potopen proslulý poslední německý křižník Tirpitz. Místní hrdina Jan Bolsrud utekl z německého zajetí a přeplaval ledové vody Lyngenského fjordu. Příjeďte poslechnout si jeho příběh i příběhy dalších. Nedaleko druhého největšího města kraje – Harstad – stojí jedna z nejmohutnějších nacistických pevností Evropy. Jedním ze čtyř děl je tzv. Adolfovo dělo – původně jedno ze dvou největších lodních děl na světě. Dostřel mělo 56 km a to jednou za minutu. Dělo obsluhovalo 68 osob, z toho 40 v podzemním bunkru.

Některá z nejdojemnějších a nejtruchlivějších míst

Město Narvik je známo především z 2. světové války, kdy si Němci poprvé na Spojencích vylámali zuby. Odehrála se tu největší bitva v dějinách Norska a bylo zabráněno dodávkám švédské železné rudy z Narviku do Německa. U města leží na dně fjordu na 50 bitevních lodí, a kdo si přeje, může je navštívit jakožto potápěč, neboť zákaz potápění v tamních vodách už neplatí. Spolu s válečným muzeem ve Svolværu na souostroví Lofoty patří narvikské mezi nejnapínavější v Norsku. Kraj Nordland je prošpikován válečnými dějinami a památkami na ně, např. v podobě děl na Engeløyi a Grønsvice, válečných hřbitovů v Tjøttě, Botnu a Muzea Silnice krve o životě válečných zajatců v Botnu, kteří dřeli na stavbě silnice a železnice dále na sever. Kromě Němců tu jsou pohřbeny tisíce vojáků z Československa, Sovětského svazu, Jugoslávie, Polska a jiných zemí, kteří přispívali k porážce Němců.


Foto: dělo

Země bunkrů: Albánie, ale také Norsko

V mnoha městech jako např. Bodø se nacházejí rozsáhlé soustavy bunkrů. V Hortenu najdete tzv. bunkr Alberta Speera, pojmenován po známém Hitlerově architektovi. V oblasti Ørlandu nedaleko Trondheimu jsou bunkry vysoké až několik pater. Granátomet v jednom z nich byl vyráběn v malém počtu a byly jím opatřeny pouze oblasti zvláštního strategického významu. Dosah zbraně byl pouze 750 m, zato rychlost střelby byla na tu dobu neuvěřitelných 120 granátů za minutu. Strop jednoho z bunkru je 3,5 m silný a posílený betonem a má vydržet zásah tunovou pumou. V Ørlandu byste také mohli vidět tzv. Hitlerovy zuby – překážky z betonu, vyčnívající z terénu proti pancéřovaným vozidlům a tankům. Dále se tu zachoval základ třetího největšího vzdušného radaru v severní Evropě. 

Norské Lidice

Nejznámější z norských Lidic – Telavåg – byla srovnána se zemí poté, co zde byli při střelbě zabiti dva důstojníci Gestapa. Obyvatelé byli zavlečeni do koncentračních táborů v Norsku a v Německu. Muzeum přepravy přes Severní moře dokumentuje velmi riskantní přepravu běženců a zvědů přes Severní moře do Velké Britanie za 2. světové války. Boj byl často nerovný, urputný a chrabrý, jako např. v dávno předtím zrušené pevnosti Hegra v roce 1940, kdy 250 norských mužů a jedna žena ustáli německé útoky po dobu 25 dní až do toho data, kdy se jižní Norsko oficiálně vzdalo. Úsilí na Hegře udělalo i na Němce veliký dojem a tamní boje získaly morální význam, který zdaleka přesáhl ten vojenský. Při mnoha místních bitvách necvičené a jinak slabší norské síly-nevojáci porazili lépe vybavené německé vojáky.

Mizející památky

Pobřežní pevnosti si můžete prohlédnout i na ostrovech Bolærene v Oslofjordu, Fjellu u Bergenu, v Erganu u Molde, v Møviku, Flekkerøyi, na Listě ad. Tři poslední najdete nedaleko Kristiansandu a skýtají některé z nejzajímavějších interiérů z doby okupace. Z pevnosti Oscarsborg v Oslofjordu vyšly výstřely, které potopily bitevní křižník Blücher, první z lodí, které Němci vyslali do Norska, aby ho obsadili, aby si tak na severní frontě kryli záda. Kvůli nenasytné potřebě železa byly téměř všechny kopule nad bunkry přetaveny a kvůli zanedbávání, zarůstání vegetací a bourání při stavební činnosti po válce až po dnešek je spousta norských památek z 2. světové války v ohrožení. Navštivte je, dokud je čas.

Autor: Yngvar Brenna, spolupracovník CK Mundo pořádající zájezdy do Norska

Článek byl zobrazen 13 075 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy