Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oslo - Historisk Museum

Pod názvem Historické muzeum se ukrývají tři významné instituce Osla. Jde o univerzitní muzea – Národní sbírku starožitností, Národopisné muzeum a Sbírku mincí a medailí. Všechny tři instituce dokumentují norské a mezinárodní dějiny od prvního osídlení až do dnešních dní.

Historické muzeum se stalo vyhledávanou turistickou atrakcí norské metropole, vystavuje totiž vzácné exponáty z vikinské éry a ze středověku. Obzvlášť dobře je zastoupeno středověké náboženské umění. Další cenností, kterou muzeum opatruje, je bohatá kolekce inuitské kultury.

Muzeum sídlí v budově, kterou koncipoval Henrik Bull, a dokončena byla v roce 1902. Exponáty jsou rozmístěny do čtyř podlaží. V přízemí naleznete Národní sbírku starožitností, v prvním patře se nachází Sbírka mincí a medailí, která se o prostory dělí s Národopisným muzeem. Předměty z jeho sbírek uvidíte také ve druhém a třetím patře. Informace o vystavěných předmětech si můžete přečíst v norštině, angličtině a němčině.

K nejvzácnějším exponátům Historického muzea patří například dřevěná socha Panny Marie s Ježíškem, která pochází pravděpodobně z roku 1250 a dokládá zručnost norských řezbářů 13. století. Většina původní polychromie vydržela neporušena. Nádherný je také složitě vyřezávaný portál pocházející z roubeného kostela Al Kirke. Byl vytesán roku 1150 a řadí se k několika málo dochovaným dřevěným objektům z raného středověku nalezeným v Evropě. Na některých místech se dokonce dochovala i původní malba.

V místnosti věnované vikinské éře najdete vikinské meče jemně zdobené stříbrnými a měděnými dracouny, které na nich vytváří jakési geometrické vzory. Meče byly objeveny ve vikinských pohřebních mohylách. V oddělení polárního národopisu můžete obdivovat Inuitskou masku pocházející z východního Grónska. Zosobňuje „tupilak“ – postavu oživenou prostřednictvím čarodějných rituálů, která své oběti přináší neštěstí.

Další významnou památkou, kterou muzeum uchovává je tibetské Kolo života. Jde o malbu znázorňující démona jako symbol zla, které je nedílnou součástí života. Kolo je v pohybu udržováno temnými silami, jakými jsou například žádostivost, nevědomost či agresivita. Nelze nezmínit ještě další unikát, kterým je africká stolička pocházející z bulijské školy konžských mistrů. Byla vyřezána v roce 1850 a představuje klečící postavu ženy – pravděpodobně sestru či matku náčelníka. Dokládají to četné jizvy od rozsáhlého tetování nebo i její typický účes.  

- jap -

Předchozí články z Norska:
Kristiansand
Oslo - Karl Johans Gate
Oslo - Slottet
Oslo - Akershus Slott
Norský Bergen – brána k fjordům

Článek byl zobrazen 3 146 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy