Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Norský Geirangerfjord – nejkrásnější na světě

V ocelově modrozelené hladině se jako v dokonale nablýskaném zrcadle odrážejí strmé kopce a skalnaté výběžky. Tu a tam se ve vodě, kterou tiše brázdí menší i větší lodě, zaleskne i bílá stužka vodopádu. Ve vzduchu poletují rackové a nenasytně čekají, až jim hodíte kousek chleba. Takový je Geirangerfjord v norském Møre og Romsdal.

Plavba nejznámějším norským fjordem, o němž se často říká, že je nejkrásnější na světě a který byl před třemi lety společně Nærøyfjordem (větev Sognefjordu) zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, patří vedle návštěvy Trolí stezky nebo třeba výletů v pohoří Rondane, k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším atrakcím Norska. Šestnáct kilometrů dlouhý fjord, který je součástí rozvětveného Storfjordu, místy dosahuje hloubky až 360 metrů.

Vyhlídková cesta trajektem mezi městečky Hellesylt a Geiranger trvá asi 70 minut a přijde dospělého na zhruba 90 norských korun (1 NOK je dnes asi 3,2 Kč) a automobil s řidičem pak na cca 180 norských korun. Za plně naložené auto do pěti lidí je však možné dostat skupinovou slevu v celkové hodnotě asi 360 NOK.

Hlavním lákadlem plavby je sedmero úzkých vodopádů vedle sebe souhrnně nazývaných Sedm sester (Sju Sostre/Syv Sostre). K vodopádu, jenž je pozoruhodnou hříčkou přírody, ale samozřejmě pouze v případě, že dostatečně pršelo a není sucho, se váže zajímavá pověst. Vypráví příběh sedmi sester zamilovaných do Nápadníka neboli Ženicha (Friaren), což je vodopád naproti. Nápadník se prý už desítky let dívá na sestry a neví, kterou si vybrat za ženu.

Dalším proslaveným vodopádem fjordu je Nevěstin závoj (Brudesloret) a nechybí tady ani skála nazývaná Zlý mnich. Zajímavostí jsou nenápadná dřevěná obydlí na prudkých svazích hor, která jsou údajně dodnes obývána. Jejich obyvatelé se živí chovem ovcí a jiných domácích zvířat. Bohužel počet těchto dobrodruhů rapidně klesá.

Pokud byste si vyhlídkovou plavbu a výklad, který hlásá amplion na trajektu v norštině, angličtině a němčině, chtěli ještě zpestřit, pak si s sebou přibalte kus chleba, jakkoliv je v Norsku drahou záležitostí. Hladoví rackové vás odmění jedinečnou podívanou na své umění chytat kousky pečiva přímo ve vzduchu.

Dechberoucí pohled na Geirangerfjord pak nabízí vyhlídka Dalsnibba. Z Geirangeru můžete do výšky zhruba 1500 metrů nad mořem, kde teplota klesá i v polovině července jen na pár stupňů nad nulou a vítr dosahuje neuvěřitelné rychlosti, dojet serpentýnami ne nepodobnými Trolí stezce za mýtné 60 norských korun. Vedle výletu na Dalsnibbu je možné vydat se také na takzvanou Orlí cestu, která v zimě tvoří jediné spojení Geirangeru se světem.

Autor: efa

Článek byl zobrazen 15 101 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy