Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oslo - Karl Johans Gate

Středem západní části norské metropole Oslo prochází rušná ulice Karl Johans Gate, která byla vystavěna ve druhé polovině 19. století podle projektu H. D. F. Linstowa. Ulici kromě několika předních norských institucí lemují krásné neoklasicistní budovy, četné obchodní domy, specializované prodejny a stravovací zařízení.

Ulice nese jméno po norském a švédském králi Karlu Johanovi, který žil v letech 1818 – 1844. Jeho jezdecká socha z roku 1875 této rušné tepně dominuje. Obyvatelé Osla ulici nazývají zkráceně jen Karl Johan, od nepaměti jim slouží jako místo dostaveníček a schůzek. Fakt, že jde o nejfrekventovanější místo ve městě, dokládá kolem 100 tisíců chodců, kteří tudy denně projdou kolem.


Autor: Magne Haagen Grøtting

Spodní část ulice je určena pouze pro pěší, horní pak slouží k průvodům. Právě v horní části najdeme ty nejvýznamnější památky norského hlavního města. Stojí zde například Storlinget, tedy norský parlament, zatímco na druhém konci je ulice zakončena Královským palácem Slottet. Palác z roku 1848 je rovněž dílem architekta Linstowa. V prostoru mezi těmito dvěma budovami pak leží univerzita, divadlo Nationaltheatret, park Studenterlunden a dokonce i umělé kluziště, které je v zimním období přístupné veřejnosti. Dolní část Karl Johans Gate končí až u hlavního nádraží, které sousedí s tržnicí Basarhallene v Kirkeristenu.

Na Karl Johans Gate se často odehrávají nejrůznější státní akce a oslavy.  Nejvýznamnějším dnem je bezpochyby 17. květen, tedy Den ústavy. Během něj pochodují tisíce dětí doprovázené zpěváky a hudebníky směrem ke Královskému paláci, kde je z balkonu pozdraví norská královská rodina. V roce 2000 byla celá ulice opatřena systémem světel, která ozařují fasády historických domů. Každý večer za soumraku se rozsvítí a dodají celé ulici jakousi zvláštní romantickou atmosféru.

Karl Johans Gate je ulice velmi živá, podniky jsou otevřeny až do pozdních nočních hodin, život zde utichá až ráno. Návštěvníci jsou často překvapeni tím, že se i o půlnoci mají kde najíst, nebo nakoupit dárečky pro své blízké. Takovýto čilý noční ruch je typický spíše pro větší evropské metropole.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Oslo - Slottet
Oslo - Akershus Slott
Norský Bergen – brána k fjordům
Lillehammer – sportovní i odpočinkový
Stavanger - je libo sardinky?

Článek byl zobrazen 4 864 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy