Norsko
Oficiální název: Norské království
Hlavní město: Oslo
Počet obyvatel: 4 582 600
Rozloha: 324 219 km²
Měna: norská koruna (NOK) = 100 øre
Úřední jazyk: norština, sámština
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Norska?
Jak cestovat po Norsku?
Jak cestovat po Oslu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Norsku
Nakupování v Norsku
Turistické cíle
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Norska?
Do Norska je nejlepší se vydat během teplejších a letních měsíců, zhruba od května do září. Na východě Norska a v hlavním městě sice v tu dobu nebývá nejstálejší počasí, ale zato nejteplejší jaké zde můžete očekávat. Přibalte si proto s sebou i teplejší bundu, která neprofoukne. Pokud byste v této době chtěli spatřit půlnoční slunce, museli byste se vydat na sever od polárního kruhu, například do městečka Bodø. Od listopadu do dubna pak v Norsku panuje studené zimní počasí. Na pobřeží však bývá zima trochu mírnější. Nejvíce sněhu očekávejte během ledna a února. V té době ubytovací kapacity na horách praskají ve švech pod náporem turistů, kteří se tam vydávají za lyžováním. Pokud máte v plánu během těchto měsíců Norsko navštívit, doporučujeme si včas rezervovat ubytování.
Pasy, víza, doklady
Norsko není členem Evropské unie, proto je nutné mít při cestě u sebe cestovní pas platný ještě alespoň 3 měsíce po návratu domů. Jelikož Česká republika podepsala s Norskem smlouvu o bezvízovém styku, není proto nutné si obstarávat vízum. Pro pobyt v zemi není oficiálně stanovena potřebná výše finančních prostředků, pohraniční služba však namátkově kontroluje, zda máte dostatek peněz vzhledem k udané zamýšlené době pobytu.
Zdravotnictví
Norské zdravotnictví je na velmi dobré úrovni. Před odjezdem do země je dobré si uzavřít pojištění a vybavit se léky, které pravidelně užíváte a také běžnými léky. Stejně jako v České republice jsou totiž některé léky vydávány pouze na předpis. Lékárny jsou zde označeny slovem „Apotek“ a otevřeny bývají jako běžné obchody. Jako občan Evropské unie máte právo na bezplatné lékařské ošetření v případě ohrožení života. Než do Norska odjedete, nezapomeňte si ve své zdravotní pojišťovně vyzvednout formulář E111, který dokazuje, že máte v České republice uzavřené zdravotní pojištění. Naše země zatím s Norskem neuzavřela dohodu a bezplatném poskytování zdravotní péče.
Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Norska je norská koruna, kterou lze dovážet v neomezeném množství, pokud ale u sebe máte více než 25 tisíc NOK, je nutné to na hraničním přechodu oznámit a ohlásit v Norges Bank. Platit kreditní kartou můžete v Norsku téměř všude, ale bezpečnější jsou cestovní šeky. Směnárny najdete na letištích a v hotelech, ale nejlepší kurz vám nabídne banka.
Domácí mazlíčci
Pokud chcete jet do Norska, nechejte svého domácího mazlíčka raději doma a obstarejte mu hlídání. Norsko je totiž jednou z mála zemí, kde byla úplně vymýcena vzteklina. Země si tento stav chce uchovat a z tohoto důvodu zde panují přísné zdravotní podmínky co se týče zvířat. I když budete mít veškeré potřebné doklady o očkování a zdravotní osvědčení, bude muset váš pes či kočka strávit 4 měsíce v karanténě.
Poloha a přírodní poměry
Norsko patří mezi největší evropské země a třetina jeho území se nachází za severním polárním kruhem. Břehy jsou omývány Severním a Norským mořem, Severním ledovým oceánem a průlivem Skagerakk. Norská krajina je velmi rozmanitá a patří mezi nejmalebnější na světě. Do hornatého pobřeží se zarývají hluboké fjordy, které se staly neodmyslitelnou součástí země a řadí se k nejzajímavějším geomorfologickým jevům na světě. Jejich vznik se datuje do doby ledové, kdy docházelo k ledovcovým erozím. Největším a nejhlubším fjordem je Sognefjord. V těchto vodách můžete spatřit tuleně a při troše štěstí dokonce i velryby. Pobřeží rovněž lemuje kolem 75 tisíc ostrovů a ostrůvků s chráněnými přírodními přístavy. Na jihozápadě země najdeme převážně roviny a zvlněnou krajinu, která se směrem na sever zvedá v zaoblené hory. Země je poseta asi 16 tisíci jezery a v horách téměř na každém kroku šumí nějaký vodopád. Norsko je zalesněno pouze ze čtvrtiny, rostou zde borovice, smrky, břízy, buky a duby. Zachovalá a místy nedotčená krajina se stala domovem pro množství živočišných i rostlinných druhů. Podnebí je ovlivněno Golfským proudem a časté změny počasí zde nejsou ničím neobvyklým. Z oblasti Arktidy náleží k Norsku ostrovy Špicberky o rozloze 61 229 km², Medvědí ostrov (Bjørnøya) 179 km² a Jan Mayen 377 km². Severní Norsko je oblastí, kterou obývají Laponci. V zemi bylo vyhlášeno 21 národních parků.
Letecká doprava
Mezi Prahou a Oslem existuje pravidelná letecká linka, kterou několikrát týdně provozuje letecká společnost ČSA, skandinávské společnost Scandinavian Airlines SAS a také norská nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle. Se SAS se do Osla dostanete přes Kodaň a Stockholm. Let do hlavního města Oslo trvá kolem 3 hodin. Z Prahy se jednou za týden máte možnost dostat i do Trondheimu a Bergenu. Mezinárodní letiště fungují také v Torpu a Vestfoldu a Stavangeru. Hlavní mezinárodní letiště je však Gardermoen, které má výborné silniční a železniční spojení s Oslem. Ceny letenek jsou odlišné podle zvolené letecké společnosti. Každá však nabízí nejrůznější zvýhodněné letenky pro studenty, děti, rodiny s dětmi a také za včasnou rezervaci. Cenově lákavé jsou také charterové lety nebo letenky, které nabízí cestovní agentury a kanceláře.
Železniční doprava
Pokud zamýšlíte, že se do Norska dopravíte vlakem, budete muset jet z Prahy přes Berlín, Malmö až do Osla. Přímé vlakové spojení mezi Norskem a Českou republikou zatím neexistuje. Cesta z Prahy do Osla by neměla trvat déle než 24 hodin.
Autobusová doprava
Z České republiky se do Norska dostanete autobusy společnosti Bohemian Lines, které jezdí do Osla, Sarpsborgu a Mossu.Třikrát týdně provozuje linku Brno – Praha –Oslo také společnost ČSAD Vyškov. Tato cesta by měla trvat necelých 24 hodin. Využít můžete také linek cestovních kanceláří, které do Norska pravidelně jezdí s organizovanými zájezdy.
Automobilová doprava
Jestliže jste se rozhodli, že do Norska vyrazíte vlastním autem počítejte s vysokými poplatky za přepravu trajektem a také za pohonné hmoty. Nejvhodnější a nejvyužívanější trasou je cesta přes Německo, Dánsko a někdy i Švédsko. Nebo z německého přístavu Kiel se můžete vydat trajektem do Osla. Na norských hraničních přechodech jsou celnice, kde se může stát, že vás celníci podrobí kontrole. Často se také stává, že jsou na silnicích prováděny namátkové prohlídky stavu vozidla, proto je dobré si auto před cestou do Norska nechat překontrolovat
Doprava trajektem
Z České republiky se musíte nejdříve dostat do německého přístavu Kiel, odkud vyplouvá trajektová linka do Osla. Do Norska se dále můžete dostat také z dánského Hirtshalsu či Frederikshavnu.
Autem
Norsko se může pochlubit rozsáhlou a velmi kvalitní silniční sítí. Silnice jsou převážně asfaltové, pouze v odlehlejších oblastech můžete narazit na štěrkové cesty. Dálnice jsou v Norsku zpoplatněny a vybírá se na nich mýto. Pokud si však cestu dopředu naplánujete, můžete se jim úplně vyhnout. Norští motoristé jsou většinou ukáznění a dodržují silniční předpisy. Pokuty za nedodržení bývá trestáno vysokou pokutou. Maximální povolená rychlost na hlavních silnicích je 80 km/h, na dálnicích 80 – 90 km/h a na některých úsecích 100 km/h. Při jízdě autem platí zákaz konzumace alkoholu, musí být zapnuté bezpečnostní pásy a dítě musí sedět vzadu na sedačce. Povinností je také jezdit se zapnutými potkávacími světly i za denního světla.
Pokud máte zájem si půjčit auto, zajděte do některé z mezinárodních společností jako je například Hertz nebo Avis. Najdete je ve větších městech nebo na letištích. Aby vám vozidlo pronajali, musíte mít více než 19 let a pokud chcete luxusnější vůz tak 25 let. Jestliže se potřebuje s autem dostat na některý z ostrovů, využijte služeb trajektů přepravujících auta. Jízdenky se na ně kupují přímo na palubě nebo před naloděním. Jízdné je poměrně levné a na trajektech většinou nechybí ani restaurace s teplými jídly. Během letních měsíců jsou v Norsku ideální podmínky pro cestování autem, jelikož jsou zde dlouhé světlé dny.
Autobusem
Vnitrostátní autobusová síť je velmi hustá. Autobusové linky navazují i na všechny konečné zastávky železnice. Většinou není nutné si rezervovat jízdenku, lze ji koupit až při nástupu. Pokud se autobus zaplní, bude přistaven další.. Dopravu mezi norskými městy a vesnicemi zajišťuje společnost NOR-way Bussekspress. Také na těchto linkách je možnost uplatnit nejrůznější studentské, dětské či seniorské slevy. Spojů jezdí během dnes poměrně hodně a během jízdy máte možnost občerstvení kávou nebo čajem. Při nočních spojích dostanete dokonce deky a polštáře.
Letadlem
Vzhledem k tomu, že je Norsko poměrně rozsáhlou zemí a přeprava ze severu na jih by trvala dlouho, využívání letecké dopravy je poměrně časté. Je zde hustá síť vnitrostátních linek, které mají návazné spoje do odlehlých míst. Cesty letadlem vám většinou nezaberou ani moc času, nejdelší trasa z Osla do Kirkenes trvá kolem 2 hodin. Kromě společnosti SAS v zemi funguje řada menších leteckých společností s menším počtem pravidelných letů. Letenky můžete nakoupit u aerolinií nebo u některé z cestovních kanceláří.
Vlakem
Norskou železniční síť provozují Norské státní dráhy (NSB), jejichž vlaky se vyznačují vysokou úrovní. Vozy jsou čisté, pohodlné a přizpůsobené handicapovaným lidem. Vlaky se dělí do tří kategorií. Místní spoje zajišťující přepravu v okolí měst Oslo, Trondheim, Bergen, Stavanger a Bodø. Déle mezi městy na východě Norska jezdí vlaky Intercity a na dálkových tratích Ekspress a Nattog. Turisticky nejvyhledávanější tratí je malebná Flåmsbanen, která překonává výškový rozdíl 864 metrů v překrásné norské krajině.
Trajektem/lodí
Ostrovy a fjordy v Norsku jsou spojeny trajekty a expresními loděmi. Lodě jsou v Norsku jedním z nejdůležitějších dopravních prostředků. Vnitrostátní plavba je nejvíce využívaná především v západním Norsku, kde mnohdy silnice náhle končí a jedinou možností jak pokračovat dál, je plavba trajektem. Ty naštěstí jezdí velmi často, čekací doby proto nebývají dlouhé. Největšími norskými přístavy jsou například Oslo, Bergen a Stavanger. Nejznámějším lodním dopravním prostředkem v Norsku je lodní expres Hurtigrute, který zdejší vody brázdí již od roku 1893. Zajišťuje námořní dopravu na západním pobřeží Norska až do Kirkenes u hranic s Ruskem. Jeho 12 plavidel zastavuje na 34 místech a zpáteční cesta trvá 11 dní.
Autobusem
Městská veřejná doprava v Oslu je poměrně drahá. Zdejší autobusové linky obsluhují celé město a také poměrně vzdálená předměstí. Jízdenky na hromadnou dopravu se prodávají v automatech nebo přímo ve vozech. Jízdenky se označují ve strojku, pokud tak neučiníte, můžete očekávat vysokou pokutu. Jednoduchá jízdenka je platná 60 minut, během této doby můžete jakkoliv přestupovat.
Metrem
Metro v Oslu tvoří 6 linek a celkové délce tratí 80 km. Většina ze 101 stanic je vedena na povrchu, pouze v centru a v hustě zastavěných částech města vede podzemím. Metro za rok přepraví v průměru kolem 60 milionů cestujících. V současnosti jsou v Oslu v provozu 4 různé typy vlaků. Důležitými stanicemi jsou: Majorstuen, Stortinget, Nationaltheatret, Jernbanetorget, Helsfyr a Tøyen. Metru se v Norsku říká Tunnelbane nebo taky zkráceně T-bane.
Tramvají
Doplňujícím systémem metra je rozsáhlá tramvajová síť s tramvajemi podobnými těm českým.
Taxi
Taxíky stojí většinou na svých vyhrazených stanovištích nebo si je přivoláte mávnutím ruky. Označeny bývají transparentem na střeše vozu, když svítí jsou k dispozici. Objednat si taxi můžete také telefonicky. V Oslu působí taxislužby Oslo Taxi, Norges Taxi a Taxi2. Po hlavním městě jezdí také černé taxíky, které nabízejí svezení za dohodnutou cenu. Jejich služeb se ale doporučuje nevyužívat.
Norská kuchyně
Norská kuchyně je ovlivňována mnoha evropskými kuchyněmi a sami Norové si tak nejsou jisti, co je vlastně jejich tradičním jídlem. Tradičních specialit zde najdeme jen velmi málo. Důraz je v norské kuchyni kladen především na vynikající čerstvé a kvalitní potraviny, proto tato kuchyně během několika let dosáhla mezinárodního uznání. Norové si hodně zakládají na snídani která je většinou bohatá a nikdy nesmí chybět sýr a mléko. Až teprve kolem 14 - 15 hodiny se podává oběd o několika chodech. Večeře je už pak jen lehká a studená.
Nejčastěji používanou surovinou jsou ryby, zejména lososi, sledě a tresky, které se připravují na nejrůznější způsoby. Mezi speciality patří bohužel i velrybí maso, proto je lov velryb velmi výnosným obchodem. V oblibě je také zvěřina, jako los nebo sob a lesní ptactvo. Norové si rádi pochutnávají na lesních plodech včetně borůvek, malin a morušek, které se stávají základem pro jejich moučníky.
Většina obyvatel této země považuje za tradiční jídlo masové placky, také losos spolu s alkoholickým nápojem aquavitem a sýrem Jarlsberg tvoří trojici nejvíce vyvážených norských specialit. Dalšími výbornými domácími sýry jsou např. Snofrisk, Ridder, Ski Queen, Geitost, Nordgold a Gudbrandsdalsost. Mezi typická norská jídla bychom mohli zařadit rybu Rømegrøt, Klippfisk, lososa Gravet laks, bramborové knedlíky Komle, dušené jehněčí Far-i-kal či Pinnekjott, nekvašený chleba flatbrod a koláč Lefser nebo Potetkaker.
Nezapomínejte však na to, že stravování v Norsku je dosti drahou záležitostí. Cena za oběd v restauraci někdy vyprázdní kapsu i průměrnému Norovi. Dokonce i němečtí turisté si na toulkách Norskem otevírají dovezené konzervy a to už je co říct. Ani nakupování potravin v supermarketech není nejlevnější. Mezi nejlevnější obchody patří čínské krámky, kde se můžete zásobit rýží, skleněnými nudlemi, bambusovými výhonky, zeleným a jasmínovým čajem, kořením atd. V Norsku platí také pravidlo, že čím dál jste od Osla, tím je dráž.
Norské restaurace
Nejširší škálu restaurací najdete ve větších městech, můžete se zajít najíst do podniku s mezinárodní kuchyní, exotickými jídly nebo do typicky norské restaurace. Většina restaurací má jídelní lístek vyvěšený venku. V dobré restauraci vás dobré jídlo o třech chodech může vyjít až na 700 NOK za osobu. Jídlo v menších zařízeních bývá dobré a navíc není ani tak drahé. Pro Norsko je typický oběd formou bufetu, kde si každý strávník sám nabere jídlo z obloženého stolu. Najíst se můžete také ve stánku s rychlým občerstvením, kde koupíte párky v rohlíku (pølse) nebo bramborové placky (lompe). Do výsledné sumy za jídla již bývá připočítáno tzv. obslužné, je však běžné věnovat číšníkovi za jeho dobré služby spropitné ještě další v hodnotě asi 10% z ceny.
Norské nápoje
Stejně jako jídla jsou i nápoje v Norsku velmi drahé, zejména ty alkoholické. Je na ně totiž uvalena daň, která je nejvyšší v Evropě. Restaurace musí mít k rozlévání alkoholu licenci. Tradičním alkoholickým nápojem je destilát z brambor Aquavit. K němu se vesměs přidává kmín nebo jiné aromatické koření. Vyrábí se zde také pivo, které se vyváží i do zahraničí. Oblíbenou značkou je Rignes. Norská minerální voda značky Farris neobsahuje žádné přísady ani oxid uhličitý, čerpána je přímo z pramene Farris. Norové s oblibou pijí také kávu, ke které se někdy přidává sladký bylinný likér St. Hallvard.
Ubytování
Norsko svým návštěvníkům nabízí širokou nabídku ubytovacích zařízení, kde si každý vybere podle svých požadavků a finančních možností. Po celé zemi jsou roztroušeny hotely nejrůznějších kategorií, které bývají ale velmi drahé. Za jednu noc v dvoulůžkovém pokoji zaplatíte 800 – 1500 NOK. Oblíbenější je ubytování v „rorbu“, což je původní rybářský srub.Tento typ ubytování je typický zejména pro Lofoty. Turisté se často ubytovávají na horských chatách a boudách, v mládežnických ubytovnách nebo na farmách. Některé domy nabízejí také ubytování v soukromí a volné pokoje. Levné ubytování nabízí hostely, které jsou vhodné pro ubytování rodin s dětmi a také pro skupinové zájezdy. Ve všech případech je dobré si ubytování rezervovat dostatečně dopředu. V Norsku najdeme rovněž stovky kempů různých kategorií, z nichž mnohé jsou vybaveny i pro umístění karavanů a obytných mikrobusů. Stanovat v Norsku můžete ve volné přírodě i na soukromých pozemcích, ale nesmíte tam zůstat déle než 48 hodin. V období letních měsíců platí zákaz rozdělávání ohně.
Bezpečnost v Norsku
Norsko je pro turisty velmi bezpečné, jelikož je to země s jednou z nejnižších zločinností v Evropě. I tak je ale nutné dodržovat základní opatření a mít dobře uschované své cenné věci.Automobily vždy zamykejte a nenechávejte nic na sedadlech. K drobným krádežím dochází i zde, zejména v místech kde se vyskytuje mnoho lidí. Kapesní krádeže jsou problémem zejména v Oslu, kde se scházejí organizované skupinky zlodějů. Pozor si dávejte také v restauracích a mějte své tašky vždy na očích. Letenky a pasy je lepší si uschovat například v hotelovém sejfu. Pokud budete mít jakýkoliv problém nebojte se obrátit na norskou policii. Policisté zde bývají ochotní a rádi vám pomohou.
Nakupování v Norsku
Velká norská města jsou zaplavena množstvím nákupních center a obchodních domů, kde jsou ceny poměrně vysoké. Drahé je především jídlo a nápoje. Oblečení, zlato, stříbro, hodinky, kožené výrobky a sklo je zase možné zde výhodně nakoupit. Proto se také tradiční pletené svetry s norským vzorem staly oblíbeným suvenýrem. Hodně se nakupují i výrobky ze dřeva, cínu, stříbra a lnu, sámské šperky a řemeslné výrobky. Mnoho turistů si z Norska odveze rovněž tradiční pálenku Aquavit, která se vyrábí v několika druzích.
Oslo
Hlavní město Norska patří mezi největší metropole Evropy a jedinečné je také svou polohou. Rozkládá se v oblasti Oslofjordu a je obklopeno zelenými kopci a horami.Součástí Osla je navíc ještě 40 ostrovů a 343 jezer. V centru najdete množství muzeí, galerií, parků, moderních budov i památek. Přístav, kde kotví zámořské obchodní lodě a vyplouvají odtud trajekty do Dánska i Německa, střeží hrad ze 14. století. Hrad se nazývá Akershus Slott a je nejzachovalejší středověkou pevností a hradním komplexem v Norsku. Většina památek města se nachází v pěším dosahu od centra.
Středem města prochází rušná ulice Karl Johans Gate, jejíž spodní část je určena pouze pro pěší. Této rušné tepně plné obchodů dominuje jezdecká socha krále Karla Johana. Nedaleko najdeme neoklasicistní Královský palác Slottet, který sloužil jako královské sídlo, Národní divadlo i Univerzitní komplex. Velmi rušným místem je loděnice Aker Brygge, kde se nachází spousta prodejen a nejrůznějších restaurací. Norský parlament zasedá ve Stortingetu, jehož budova se začala využívat v roce 1866. Na skále nad přístavem byl postaven zámek Akershus. Nejznámější dominantou města jsou však dvě věže budovy radnice Rådhuset. Budova radnice byla otevřena v roce 1955 při příležitosti 900. výročí založení Osla. V tomto administrativním centru metropole bývá každoročně udělována Nobelova cena míru.
Ve východním centru města se rozkládá čtvrť Kvadraturen, která vyniká historickou architekturou, muzei i tradičními restauracemi. Za návštěvu stojí Muzeum odboje, hrázděný seník Høymagasinet, Divadelní muzeum, Muzeum současného umění či Muzeum norské architektury.
Na konci Oslofjordu, nedaleko centra, se rozkládá poloostrov Bygdøy, kde dnes stojí luxusní obytná čtvrť a Norsk Folkemuseum se souborem 155 historických středověkých budov. Jsou zde také jedny z nejoblíbenějších norských pláží: Huk a Paradisbukta. Bygdøy se tak stal vyhledávaným cílem turistů. Na okraji Osla najdeme nejrozlehlejší norský park. Je jím Vigelandsparken s 212 skulpturami. Parku dominuje monolit s výškou 17 metrů, který se skládá ze 121navzájem se podepírajících lidských postav. Dále za městem můžete navštívit zoologickou zahradu, Geologické muzeum nebo největší botanickou zahradu v Norsku. Oslo je rovněž centrem mnoha kilometrů běžeckých tratí a osmi sjezdovek alpského lyžování. V roce 1952 se zde konaly zimní Olympijské hry. Z centra se trolejbusem dostanete ke skokanskému můstku Holmenkollen.
Fredrikstad
Fredrikstad je třetím největším městem Norska a také velmi důležitým přístavem. Rozkládá se v širokém Byfjordu kolem zátoky Vagen. Je to domovský přístav norského loďstva. Ve starém městě Gamlebyen najdeme umělecké galerie, památky, obchody, restaurace a centrum uměleckých řemesel. Místní gotická katedrála zasvěcená Panně Marii je pokládána za nejvýznačnější památku Norska. Nejstarší architektonickou památkou je však budova Provianthus z let 1674-1696, jejíž zdi jsou široké až 4 metry. Dalšími významnými budovami jsou Staroměstská radnice, Stará věznice z roku 1731, hradební brána či padací most. V centru města se rozkládá náměstí Kongens Torv se sochou Frederika II.
Lillehammer
V severovýchodním Norsku na okraji údolí Gudbransdalen se nachází město Lillehammer, které je známé zejména tím, že se zde v roce 1994 konaly zimní olympijské hry. Odedávna bylo město vyhledávaným střediskem zimních sportů, jeho lyžařské tradice sahají až do roku 1206. Kromě nádherné krajiny kolem má město co nabídnout také milovníkům umění a architektury. Velkou atrakcí města je skanzen Maihaugen, který přibližuje život na venkově. Jde o jedno z největších muzeí zemědělské kultury v Norsku. Dnes se zde nachází 175 budov, které jsou navrženy nejrůznějšími stavebními technikami. Z ostatních Lillehammerských zajímavostí jmenujme například Muzeum umění, Olympijské muzeum nebo Muzeum historických vozů. Rozptýlit se zajděte do zábavního parku Hunderfossen, kde na vás čeká kolem 40 nejrůznějších atrakcí, plavecký bazén i automobilový okruh. Nedaleko se nachází horské středisko Hafjell, které nabízí 25 km sjezdovek nejrůznějších obtížností.
Jotunheimen
Národní park Jotunheimen byl po dlouhou dobu známý pouze rybářům, pastevcům a milovníkům vysokohorské turistiky. Na rozloze kolem 4000 km2 se nachází více jak 250 vrcholů přesahujících výšku 1900 metrů nad mořem. Nejvyššími vrcholy jsou Galdhøppigen měřící 2469 metrů a Sogenfjordem s výškou 2465 metrů nad mořem. Tyto hory poskytují velmi dobré lyžařské podmínky v zimě i v létě. Národní park byl vyhlášen v roce 1980 a dnes je již protkán rozvinutou sítí pěších stezek, které spojují 30 horských chat. Zdejší řeky a jezera poskytují ideální podmínky pro rybaření a lovení pstruhů. Proto, abyste mohli v těchto vodách lovit musíte získat povolení. Známé je především jezero Gjende, které je se svou zelenou vodou považováno za duši Jotunheimenu. Nad jezerem se tyčí horský masív Besseggen, kudy vede jedna z nejoblíbenějších turistických tras – z Gjendesheimemu do Memurubu. Pokud se chcete vydat na ledovec Svellnosbreen musíte jít s průvodcem a vzít si s sebou lano. Národní park se stal domovem pro soby, losy, jeleny, rosomáky a rysy.
Kristiansand
Město Kristiansand je správním střediskem provincie Sørlandet, která je známá jako Sluneční pobřeží a stala se rájem výletníků. Kristiansand byl založen v roce 1641 a v tomtéž roce již obdržel městská práva a obchodní privilegia. Centru města se díky jeho tvaru říká Kvadraturen neboli „čtverčík“. Dnes je pátým největším městem v Norsku. Oblíbenou městskou čtvrtí je historický Posebyen, jehož obyvatelé udržují historické objekty v dobrém stavu. V roce 1677 byla ve městě postavena pevnost Christiansholm Festning a byla považována za jednu z nejvýznamnějších v zemi. Dnes je pevnost přístupná veřejnosti. Zajímavá je novogotická katedrála Dokirken, která má kapacitu 2000 věřících. Vidět byste měli i šlechtické sídlo Gimle Gård postavené na přelomu 18. a 19. století v novoklasicistním slohu. Dnes zde sídlí muzeum, které představuje návštěvníkům život norské buržoazie. Prohlídku města doplňte ještě skanzenem Vest-Agder Fylkesmuseum se souborem dřevěných budov ze všech koutů provincie. Nedaleko stojí jeden z nejstarších norských kostelů Oddernes Kirke z roku 1040. Město nabízí rovněž zoologickou zahradu a Muzeum železnice.
Hardangervidda
Národní park Hardangervidda najdeme v jižním Norsku, na rozmezí tří norských krajů – Buskerud, Telemark a Hordaland. Se svou rozlohou 9000 km2 tvoří největší náhorní plošinu v Evropě, která bývá také nazývána „střecha Norska“. Takovýmto náhorním plošinám a zaobleným skalám se v Norsku říká fjeldy. Samotný národní park ležící ve výšce nad hranicí lesa zde byl založen v roce 1981. Je posetý majestátnými štíty a ledovci. Najdeme zde také množství jezer, z nichž nejznámější jsou Numedalslågen, Telemarksvassdraget a Bjoreia s úchvatným 145 metrů vysokým vodopádem Vøringsfossen. Park je jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro lov pstruhů v Norsku, musíte k tomu mít však povolení. Turisty sem přitahují procházky po šestém největším ledovci v zemi Hardangerjøkulenu, který je přístupný po celý rok. Pro pěší turisty je v parku připraveno množství značených turistických stezek a k odpočinku jim slouží horské chaty. Po praku se prohání nejpočetnější skupina volně žijících sobů v Evropě. Jejich stádo čítá kolem 17 tisíc jedinců.
Stavanger
Na jihu Norska najdeme kulturní město Stavanger, které je dnes čtvrtým největším městem Norska. Rozkládá se mezi rovinami Jaerenu a Boknafjordem. Stavanger byl dokonce spolu s Liverpoolem zvolen Evropským hlavním městem kultury pro rok 2008.
Díky hojnosti sleďů proběhl ve městě rozvoj rybářského a konzervárenského průmyslu. V 60. letech minulého století byla při pobřeží objevena ropa a ta přinesla městu velké bohatství. Stavanger se dnes pyšní zejména historickou čtvrtí dřevěných domů a křivolakých uliček Gamle. Celkově je zde 156 památkově chráněných domů. Kdysi v nich žili námořníci a dělníci. Navštívit můžete několik muzeí, například Konzervárenské muzeum, Námořní muzeum, Ropné muzeum nebo Stavanger Museum. Ve městě se tyčí románská katedrála Domkirchen, která byla dokončena na přelomu 11. a 12. století. Vedle ní stojí také Katedrální škola.
Bergen
Druhým největším městem Norska je Bergen, který se rozkládá při pobřeží v kraji Hordaland. V roce 2000 se stal Bergen Evropským městem kultury. Nejstarší částí města je Bryggen, který je dnes zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Stojí zde staré dřevěné domky z 18. století, které však městu dávají nádech středověku. Dnes je tato část města střediskem umělců a vyhlášenou restaurační oblastí. V Bergenu najdeme největší středověký dochovaný objekt ležící v Norsku, jde o slavnostní gotický sál Håkonshallen. Ke starému opevnění Bergenského hradu patří také věž Rosenkrantz z roku 1560. Nejstarší dochovanou církevní stavbou ve městě je kostel Panny Marie s úchvatnou barokní kazatelnou z roku 1677. Ve městě se nachází Norské rybářské muzeum, Bryggens Museum, Bergenské námořní muzeum, Bergenské muzeum s přírodovědeckými a kulturně historickými sbírkami a Hanseatiske Museum.V centru města se nachází jezero obklopené parkem s barevnými keři. Náměstí Festplassen slouží ke konání nejrůznějších slavností. Odtud vede široká třída Ole Bulls Plass až k impozantní budově Národního divadla. Nedaleko stojí bergenská katedrála Domkirken z 12. století. Nejoblíbenější turistickou atrakcí města je však Akvárium s početnou sbírkou mořských i sladkovodních ryb a bezobratlých.
Sognefjord
Sognefjord je s délkou 206 km nejdelším fjordem v Norsku, který se táhne od severozápadního souostroví až po Skjolden pod Jotunheimenem. Fjord je rozdělen do pěti velkých ramen, které se dále dělí do výběžků : Fjaerlandsfjord, Sogndalsfjord, Lustrafjord, Årdalsfjord, Laerdalsfjord, Aurlandsfjord a Naerøyfjord. Turisty sem přitahuje krásná nedotčená příroda a jedna z nejúchvatnějších přírodních scenérií na světě.
Trondheim
Trondheim je třetím největším městem v Norsku a nachází se u 130km dlouhého Trondheimsfjordu. Městem protéká řeka Nidelva, které zde ústí do moře. Mezi nejcennější trondheimské památky patří katedrála Nidarosdomen, jejíž nejstarší část se datuje do roku 1320. Můžeme na ní pozorovat prvky románské, gotické a normanské architektury. Je jednou z nejpamátnějších středověkých staveb v Norsku. Několikrát byla zničena požárem, ale vždy znovu zrestaurována. Jedna z jejích kaplí dokonce ukrývá norské korunovační klenoty. Centrum města protíná hlavní tepna Munkegata. Mezi významné církevní památky patří také Arcibiskupský palác a kostel Naší Paní. Navštívit můžete Trondheimské umělecké muzeum, Muzeum užitného umění, Trøndelag Teater (divadlo), Přírodovědecké a archeologické muzeum, Trondheimské námořní muzeum nebo Norské národní muzeum pro hudbu a hudební nástroje Ringve. Mezi nejimpozantnější historická sídla patří Královská rezidence Stiftsgården s ukázkou norské dřevěné architektury.
Lofoty a Vesterålen (Vesterály)
U severozápadního pobřeží Norska a v Norském moři se rozkládají tyto ostrovní skupiny. Lofoty jsou tvořeny z 6 velkých a mnoha menších ostrůvků, z nichž nejjižněji položený je ostrov Moskenesøya. Souostroví Vesterály jsou rozesety na severovýchod od Lofot a skládají se z ostrovů Hinnøya, Langøya, Andøya a Hadseløya. Klima na ostrovech je ovlivňováno Golfským proudem, který vytváří mírné klima s průměrnou teplotou 4,5 °C.
Nejvýznamnějším městem Lofot je Svolvaer. Krajina souostroví Lofoty je tvořena vysokými ostrými štíty, řídkými lesními porosty, prohlubeninami, rozlehlými pláněmi s farmami a u pobřeží se nachází rybářské vesničky či města. Oproti tomu Vesterály jsou spíše ploché a porostlé trávou. Na nejsevernějším cípu ostrova Andøya najdeme přístav Andenes, který se chlubí rozlehlou rybářskou čtvrtí, Polárním muzeem a nejsevernější startovací plochou pro rakety a vědecké balony.
Tromsø
Tromsø je největším městem ve Skandinávii, které je situováno za polárním kruhem. Město od 19. století funguje jako námořní přístav v arktickém oceánu a právě odtud vyráželi na své polární expedice průzkumníci Amundsen a Nansen. Od roku 1972 je ve městě také nejseverněji položená univerzita na světě. Navštívit můžete Polární muzeum, Regionální umělecké muzeum, planetárium pro pozorování polární záře - meteorologickou observatoř nebo si vyjeďte do blízkých kopců kvůli nezapomenutelné vyhlídce. Významnou památkou je katedrála Ishavskatedralen (katedrála Arktického oceánu) někdy též nazývaná kostel Tromsdalen, která je doplněna o 23 metrů vysokou vitráž. V Tromsø Museum jsou k vidění rozsáhlé sbírky z doby kamenné, z éry Vikingů a raného středověku.
Špicberky
Špicberky dnes patří Norskému království a trvale obydleny jsou pouze tři ostrovy z celkových devíti. Největším z těchto ostrovů je Západní Špicberk (Spitzbergen), který zabírá plochu 63 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy celého souostroví. Na tomto ostrově se také nachází nejvyšší hora Newtontoppen, která dosahuje výšky 1717 metrů nad mořem. Tyto ostrovy jsou výjimečné svou zachovalou a krásnou přírodou, nachází se zde tři národní parky, dvě přírodní rezervace, dvě chráněné rostlinné oblasti a 16 chráněných ptačích rezervací. Do těchto chráněných míst je vstup buď přísně zakázán, nebo je omezen na vyznačené stezky. Hornaté ostrovy se každoročně přibližují k pevnině asi o 4,5cm po dobu již 600 miliónů let. Špicberky jsou hnízdištěm miliónů ptáků, kteří sem přilétají na jaře. Žije zde také přes 3000 ledních medvědů, což je téměř stejně tolik jako lidí. Hlavní potravu medvědů tvoří tuleni, kterým nastává úleva až na jaře, kdy se medvědi přesouvají zpátky na sever na kry polárního ledu. Ze savců zde můžete vidět také mrože, bílé polární lišky, zavalitého tura pižmového, který sem byl dovezen z Grónska a také turisty velmi oblíbené špicberské soby.
Nordkapp
Severní mys získal své jméno již v roce 1533, kdy jej objevil anglický námořník Richard Chancellor při svém pokusu o cestu do Číny. Od té doby se zde začal rychle rozmáhat cestovní ruch a místo navštívilo mnoho významných osobností. Mys je dnes s pevninou spojen novou silnicí a každoročně se na vrchol útesu vyšplhá přes 200 tisíc lidí. Krásný výhled na pobřeží je z Nordkapphallen.
Bergen je se svými 250 tisíci obyvateli druhým největším městem v Norsku. Leží v kraji Hordaland na jihozápadním pobřeží země a díky své poloze je často označován jako brána k norským fjordům. Je také důležitým centrem regionu Vestlandet a v roce 2000 byl poctěn titulem Evropské hlavní město kultury.
Norsko je zemí superlativů. Jeho přírodní krásy patří k nejzajímavějším v evropském a pravděpodobně i světovém měřítku. Vždyť podobné fjordy najdeme až na vzdáleném Novém Zélandu.
Kdo si chce vychutnávat krásy nedotčené přírody, úžasné scenérie, ledovce a fjordy, měl by se vypravit do chladných severských končin - tedy do Skandinávie. Sever Evropy má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Zájezd plný nezapomenutelných zážitků pro vás připravila CK Osvěta.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy