Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Norský Bergen – brána k fjordům

Bergen je se svými 250 tisíci obyvateli druhým největším městem v Norsku. Leží v kraji Hordaland na jihozápadním pobřeží země a díky své poloze je často označován jako brána k norským fjordům. Je také důležitým centrem regionu Vestlandet a v roce 2000 byl poctěn titulem Evropské hlavní město kultury.

Název města byl odvozen ze staroseverského pojmenování Bjorgvin, což je složenina slova „bjorg“ (hora) a „vin“ (louka). Původní název Bergenu je tak volně přeložen jako Louka mezi horami.  Bergen byl vystavěn mezi sedmi horami – „de syv fjell“, které se dostaly i do městského erbu, jež patří k nejstarším v zemi. Hory jsou na něm stylisticky znázorněny jako základ města.

Bergen

Město založil v roce 1070 král Olav Kyrre, který byl synem zakladatele Osla, Haralda Hardrådea. V roce 1217 se stal Bergen namísto Trondheimu hlavním městem Norska a byl jím až do roku 1299, kdy tuto funkci převzalo Oslo. Po dlouhou dobu byl Bergen největším městem severní Evropy a hlavním městem říše Norgesveldet, která pod sebe zahrnovala Island, Grónsko a část Skotska. V té době bylo město také centrem obchodu, prosperovalo zejména díky vývozu sušených ryb a rozvinutému loďařství. Až do 19. století byl Bergen největším norským městem, které mělo úzké vztahy s německou Hanzovní ligou.

Centrum Bergenu nijak veliké, na prohlídku města a okolí vám tak stačí dva dny. Je situováno pod kopcem se jménem Fløyen, který se zvedá do výšky asi 320 metrů nad mořem. Na vrcholek kopce můžete vyšlapat ulicemi mezi domky nebo se nechat vyvézt lanovkou přímo z centra města. Z vrcholu se vám naskytne překrásný výhled na město a jeho blízké okolí. Vydat se odtud můžete po značených turistických stezkách do přírody a procházet se zalesněnými horami.

Samotnému centru vévodí přístaviště hanzovních domů a obydlí z počátku 18. století, které se souhrnně nazývají Bryggen. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek Bergenu, dříve nazývanou Tyskebryggen – Německé přístaviště. Původně zde stály domy mnohem starší, z období hanzovních obchodníků, ty však bohužel shořely. Místo nich proto byly v roce 1702 postaveny repliky, které se od těch původních liší jen v několika málo detailech. Komplex domů je ze dřeva, je tak velmi náchylný na požáry (poslední zde proběhl v roce 1952). Snoubí se zde stará i nová architektura, v přístavních hrázích můžete pozorovat kotvící lodě nakládající a vykládající zboží. Tento ojedinělý komplex budov byl v roce 1979 vyhlášen kulturní památkou a zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Je střediskem umělců a vyhlášenou restaurační oblastí.

V Bryggenu se dnes nachází Bryggens Museum, které je zaměřeno na archeologické nálezy, které byly na tomto místě objeveny po katastrofickém požáru v roce 1955. Tyto vykopávky byly nejrozsáhlejší svého druhu v Severní Evropě. Návštěvníci si tak dnes mohou udělat obrázek o každodenním životě ve středověkém městě. Je zde vystaveno velké množství obrazového i písemného materiálu, včetně runových nápisů ze 14. století. Dalším zajímavým muzeem je Hanseatiske Museum založené v roce 1872. Sídlí v jednom z bryggenských domů německého kupce a pochází z hanzovní éry. Interiéry z počátku 18. století umožňují lidem nahlédnout života a práce obchodníků, kteří zde žili.

Jižně od Bryggenu se rozprostírá přístav Vågen, na jehož nábřeží najdete Norské rybářské muzeum. Muzeum nabízí zajímavý pohled na tradiční norský rybářský průmysl a jeho zdroje. Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout rybářské čluny a další potřebné vybavení. V rybářských expozicích je možné se seznámit s metodami využívanými při lovu sleďů, tresek, velryb a tuleňů. Bergenský přístav je také dějištěm vyhlášeného rybího trhu s širokým výběrem různých mořských ryb a plodů. Vše je samozřejmě naprosto čerstvé a svěží. Kousek cesty podél pobřeží od Bryggenu se nachází pevnost Bergenhus postavená již v polovině 13. století.

Bergen

Významnou památkou města je gotický slavnostní sál Håkonshallen, který nechal postavit král Håkon Håkonsson pro korunovaci a svatbu svého syna Magnuse Lababøtera v roce 1261. Jde tak o největší středověký objekt dochovaný v Norsku. Kromě obřadní síně v prvním patře se zde nacházely také obytné a pracovní prostory. Sál sloužil od roku 1683 ke skladování obilí, později byl však zrekonstruován a vyzdoben malbami od Gerharda Muntheho. Za druhé světové války utrpěla stavba velké škody, po rozsáhlé opravě zde byl vytvořen velkolepý prostor pro pořádání slavnostních akcí. Tento slavnostní sál byl společně se sousední věží Rosenkrantz součástí starého opevnění Bergenského hradu. Věž nechal vztyčit v roce 1560 hradní pán Erik Rosenkrantz, jako své obytné sídlo.

Kostel Panny Marie neboli Mariakirken je nejstarším kostelem v Bergenu, část kněžiště pochází z 11. století, tedy z doby, kdy Bergen obdržel od krále Olava Kyrre městská práva. Kostel v dobách hanzy využívali němečtí kupci, kteří jej také bohatě vyzdobili. Dnes si v jeho interiéru můžete prohlédnout úchvatnou barokní kazatelnu z roku 1677. Jiným neméně důležitým svatostánkem je Korskirken – kostel sv. Kříže. Byl postaven na přelomu 11. a 12. století jako trojlodní románský kostel. Má charakteristický křížový půdorys, na severu je kostel zakončen renesančním portálem s monogramem Kristiána IV.

Středověkého původu je také bergenská katedrála Domkirchen, která byla původně farním kostelem Olavskirchen z 12. století. V roce 1250 kostel převzali františkáni. Po mohutném a ničivém požáru lehl popelem, nedotčený zůstal jen několikaboký gotický chór s vysokými okny. Obnovit kostel nechal až Geble Pederssøn, od roku 1937 první luteránský biskup v Norsku. Vztyčil novou věž a nad západní vchod nechal nainstalovat hodiny. Kostel vybavil také obrovskými Riegeriovými varhanami, které mají 61 rejstříků.

Mezi hojně navštěvované lokality v Bergenu patří Akvárium, kde se vyskytují početné sbírky jak mořských, tak i sladkovodních živočichů a rostlin. Nalézá se zde devět rozměrných a 40 menších nádrží. Navíc jsou zde také dva bazény s mořskými ptáky, tuleni a tučňáky. Akvária jsou plněna převážně mořskou vodou z hlubin Byfjordu.

Pokud se zajímáte o současné umění, navštivte Kulturní centrum USF – United Sardines Factory. Tento rozlehlý komplex se zaměřen na hudbu, film, divadlo, tanec, vizuální umění i řemeslnou výrobu současnosti. Impozantní dominantou v srdci Bergenu je také Národní divadlo – Den Nationale Scene. To hrálo významnou roli v dějinách norského divadla a od roku 1909 sídlí v nádherné secesní budově.  V Bergenu můžete navštívit ještě řadu dalších muzeí a galerií, za zmínku stojí například Západonorské muzeum užitného umění, Bergenské muzeum umění s Městskou uměleckou sbírkou z roku 1878 a Vestlandetskou národní galerií z roku 2000. Součástí Bergenského muzea je i Přírodovědecká sbírka zahrnující geologické, botanické a zoologické kolekce. Kulturně historická sbírka Bergenského muzea je zase plná nápaditých expozicí zaměřených na norskou kulturu a lidové umění. Historii norského loďařství od jeho prvopočátků až do dnešních dní mapuje Bergenské námořní muzeum.

Za prohlídku stojí také moderní koncertní síň Grieghallen, která byla otevřená v roce 1978, a projektoval ji dánský architekt Knud Munk. Jde o největší síň svého druhu v zemi, nabízí až 1500 míst k sezení. Kromě kongresů se zde konají operní, baletní a divadelní představení. Každoročně se ve městě koná Bergenský mezinárodní festival Festspillene, během něhož slouží Griegshallen jako hlavní scéna. Festival má tradici již od roku 1953 a přitahuje do Bergenu umělce ze všech koutů světa.

Bergen

V okolí města se nachází řada zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Nejpřitažlivější je asi skanzen Gamle Bergen, který vznikl v roce 1949 na místě starého šlechtického sídla Elsesro v Sandvikenu. Tento skanzen ilustruje dění v Bergenu na přelomu 18. a 19. století. Asi 5 km od centra města stojí roubený kostel Fantoft Stavkirche z roku 1150, který sem byl převezen z provincie Sogn až roku 1882. Jižně od města je možné si prohlédnout také oficiální rezidenci norského panovníka s názvem Gamlehaugen. Budova z roku 1901 stojí na kopci nad fjordem a je obklopena anglickým parkem.

- jap -

Další články z Norska:
Lillehammer – sportovní i odpočinkový
Stavanger - je libo sardinky?
Špicberky
Oslo - Rådhuset
Sognefjord – norský velikán

Článek byl zobrazen 13 801 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy