Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bygdoy – ostrov muzeí

Norské hlavní město Oslo vzniklo v 8. století jako osada na pravém břehu Oslofjordu, na jehož konci se rozkládá poloostrov Bygdøy. Leží nedaleko centra metropole a díky množství nejrůznějších památek, muzeí a atrakcí se stal vyhledávaným cílem turistů. Dnes je Bygdøy také považován za nejexkluzivnější obytnou čtvrť v Oslu.

Název poloostrova Bygdøy doslova znamená „neosídlený ostrov“. Až do počátku 19. století byl totiž skutečně ostrovem, teprve poté v průlivu mezi Frognerkilenem a Bestumkilenem opadla voda. V Bygdøy se nachází skupina zajímavých muzeí, které společně přibližují návštěvníkům kulturní dějiny Norska a život jeho obyvatel. Seznámíte se zde s norskými námořními tradicemi, polárními expedicemi i odvážnými objevnými plavbami. Oslo dosáhlo velkého rozmachu za vikinské éry, kdy bylo vikinským hlavním městem, proto je značná část muzejních sbírek věnována vikinským plavidlům. Turisté, ale i místní obyvatelé sem chodí za krásnou přírodou, čerstvým vzduchem a obdivují jedny z nejpozoruhodnějších muzeí v Evropě.


Autor: Buddhima Wickramasinghe

Za návštěvu určitě stojí skanzen Norsk Folkemuseum, ve kterém si můžete prohlédnout původní obydlí, hospodářské budovy i tradiční norský dřevěný kostel pocházející z přelomu 12. a 13. století. Roubený kostel z Golu byl vztyčen v Hallingdalu v roce 1200 a patří ke 30 zachovalým roubeným kostelům v Norsku. Celkem zde stojí 155 historických středověkých budov, které jsou zasazeny do idylické krajiny. Norsk Folkemuseum je tak největším evropským skanzenem. Byl založen v roce 1894 Hansem Aallem, který sem nechal převézt budovy ze všech koutů Norska. Zrekonstruované stavby dnes umožňují poodhalit tajemství každodenního života obyvatel v údolích, ve fjordech i rybářských komunitách. Jednotlivé budovy byly sestaveny tak, aby vytvořily Gamlebyen – Staré město.  Nejstarším objektem je sklad z Hemsedalu postavený v letech 1650 – 1700.

Ve skanzenu často probíhá doprovodný program, při kterém vás lidé odění v tradičních krojích seznámí se zvyklostmi a tradicemi jednotlivých norských krajů. Jsou zde nashromážděny lidové kroje ze všech koutů země sloužící k různým příležitostem.  Uprostřed skanzenu se rozprostírá náměstí Festplassen, které slouží k tanečním vystoupením a jiným speciálním akcím, jako jsou například oslavy svatojánské noci.

Úchvatná vikinská plavidla z 9. století si můžete prohlédnout v Muzeu vikinských člunů Vikingskiphuset. Plavidla jsou považována za jedny z nejcennějších kulturních pokladů Norska. V minulosti se používala k přepravě ostatků velmožů do říše mrtvých. Lodě společně s dalšími exponáty umožňují návštěvníkům nahlédnout do života obyvatel Norska před více než tisíci lety. Velmi ceněný je také bohatě vyřezávaný vozík z Osebergu, který je jediným doposud nalezeným vozíkem pocházejícím z vikinské éry. Muzejní budova z roku 1914 je dílem architekta Arnsteina Arneberga. Hlavní lákadla muzejní sbírky jsou uspořádána do tvaru kříže.


Foto: Folk museum    Autor: Neville10

S námořními dějinami Norska vás seznámí Norské námořní muzeum - Norsk Sjøfartsmuseum vystavující artefakty a modely lodí.  Muzeum sídlí v budově z roku 1960, která byla architektonicky oceněna. Muzeum se může pochlubit vlastní přístavní hrází s výhledem na osloský přístav. Muzejní sbírky jsou zaměřeny na norské námořní tradice, rybářský průmysl, stavby lodí, lodní dopravu a mořskou archeologii. Součástí norské pobřežní kultury je také 1500 let stará historie konstrukce lodí. Muzeum dokumentuje vývoj lodí od středověku až po současnost. Hlavním tématem je tak využívání moře člověkem a jaký význam měl tento přírodní živel pro lidstvo. Prohlédnout si zde můžete fregatu norského námořnictva Kong Sverre, která je největší a nejlépe vybavenou válečnou lodí, jaké kdy byly ve Skandinávii sestrojeny. Dále zde můžete obdivovat také tradiční rybářské čluny i dodnes funkční plavidla. Před budovou muzea se tyčí Krigseilermonument, jež připomíná námořníky zabité ve 2. světové válce. V muzejní knihovně jsou uchovány zajímavé sbírky kreseb, námořní literatury, archivy a fotografie.

Polární lodi Fram z roku 1892 je věnováno Frammuseet. Tato plachetnice se zúčastnila expedice Fridtjofa Nansena, Otty Sverdrupa a Roalda Amundsena na severní a jižní pól. Rozmanité exponáty uložené v muzeu dnes dokumentují hrdinské výkony těchto badatelů. Celkem podnikli s lodí Fram, která měla speciální konstrukci odolnou proti ledovým krám, tři polární expedice. Během třetí výpravy v roce 1911 se Amundsen stal prvním člověkem, jenž vztyčil vlajku na jižním pólu. Muzeum bylo otevřeno v roce 1936 a zrekonstruovaná loď Fram se stala jeho ústředním exponátem. Před muzeem je dále vystaveno ještě první Amundsenovo polární plavidla jménem Gjøa.

Při návštěvě poloostrova Bygdøy nesmíte vynechat prohlídku Kon-Tiki Museet, jehož hlavní atrakcí je vor Kon-Tiki z balzového dřeva z roku 1947 a vor Ra II. z roku 1970. Na křehkém voru Kon-Tiki se v roce 1947 vydal Thor Heyerdahl společně s pětičlennou posádkou přes Tichý oceán, aby dokázal, že bylo již v dávných dobách možné cestovat mezi Jižní Amerikou a Polynésií na vorech. Během 101 dní zdolali na voru z balzového dřeva přes 8000 kilometrů a dopluli z Peru do Polynésie. Roku 1970 upoutal Heyerdahl pozornost další expedicí – na papyrusovém člunu Ra II. vyplul přes Atlantský oceán z Maroka na Barbados. Dokázal, že papyrusové lodě z Egypta mohly přivézt do Střední Ameriky své kulturní bohatství ještě dávno před Kolumbem. Znovu v praxi potvrdil, že primitivní plavidla z dávných dob jsou schopna překonat vzdálenosti tisíců kilometrů.

Aby toho nebylo málo, o sedm let později se na rákosovém člunu Tigris vypravil přes Indický oceán. Tím naznačil možné spojení tří starověkých center – Indie, Sumeru a Egypta. Mezi muzejními exponáty jsou dnes vystaveny archeologické nálezy z Heyerdahlových výprav do nejrůznějších končin světa. V muzejní knihovně je uloženo na 8000 svazků, nachází se zde největší světová sbírka literatury o Polynésii.

Když opustíte všechna bygdøyská muzea, můžete se vydat na prohlídku Dronningenu, což je bývalá restaurace, dnes sídlo jachtařského klubu. Před 2. světovou válkou náležel Dronningen k nejoblíbenějším osloským letním restauracím. Leží na břehu fjordu a jde o zajímavou památku funkcionalistické architektury. Budova byla postavena v roce 1930, v roce 1986 však byla přeměněna na administrativní prostory.

Milovníci koupání rádi navštěvují nejjižnější část poloostrova Bygdøy, kde se nachází jedny z nejoblíbenějších norských pláží Hukodden a Paradisbukta. Kvalita vody je slušná a hodí se pro rekreaci. Na okraji Bygdøy najdete nejrozlehlejší norský park Vigelandsparken s 212 skulpturami. Parku dominuje monolit s výškou 17 metrů, který se skládá z 121navzájem se podepírajících lidských postav.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Trondheim – Brána severu
Hardangervidda
Oslo - Historisk Museum
Kristiansand
Oslo - Karl Johans Gate

Článek byl zobrazen 9 379 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy