Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kristiansand

Město Kristiansand ležící na samotném jihu Norska je správním střediskem provincie Sørlandet, která je známá jako Sluneční pobřeží a stala se rájem výletníků. Bylo založeno v roce 1641 a v tomtéž roce již obdrželo městská práva a obchodní privilegia. Dnes je se svými 75 tisíci obyvateli pátým největším městem v Norsku, které láká mnoha zajímavostmi.

Jižní část Norska, ve které se Kristiansand nachází, je pro Nory něčím takovým, jako pro Čechy dovolená v Itálii či Chorvatsku. Díky své jižní poloze má tato oblast nejvíce slunných a teplých dnů v celém Norsku. Každoročně sem proto přijíždějí tisíce norských občanů, aby si užili klidu a strávili v teple svou letní dovolenou. Poslední dobou však začalo město a jeho okolí přitahovat i zahraniční návštěvníky. Najdete zde písečné pláže, romantické ostrůvky, můžete si užívat vyjížděk na lodi, rybaření a dalších atrakcí.


Autor: Marius  Watz

Město bylo založeno v roce 1641 v renesančním stylu jako obchodní středisko, které mělo podněcovat rozvoj této velice strategicky důležité oblasti. Dánský král Kristián IV. (po němž je město pojmenováno) mu také udělil různá obchodní privilegia a na 10 let město osvobodil od placení daní. Kristiansand je dnes zajímavým místem, kde se mísí staré a nové vlivy. Centru města se díky jeho tvaru a přísně pravoúhlému uspořádání ulic říká Kvadraturen neboli „čtverčík“. V současnosti se zde mimo jiné nalézá obrovský nákupní komplex se sítí pěších okruhů.

Oblíbenou městskou čtvrtí je historický Posebyen, jehož obyvatelé udržují historické objekty v dobrém stavu. Prohlédnout si zde můžete několik bloků tradičních bílých norských dřevěných domků z 18. a 19. století. V těchto domech žili v minulosti vojáci, samotný název Posebyen pochází z francouzského slova „reposer“, což znamená „odpočívat“. Těmto stavbám se podařilo přečkat mnoho požárů, rozmary počasí i hrozby demolic. Oblast, kde se vyskytují, se stala módní adresou a místní obyvatelé se o své domovy pečlivě starají.

V roce 1677 byla ve Východním přístavu postavena pevnost Christiansholm Festning a byla považována za jednu z nejvýznamnějších v zemi. V roce 1807 se pevnost stala dějištěm bitvy a pomohla odrazit útok obávané anglické válečné lodi Spencer. V současnosti je přístupná veřejnosti a pořádají se v ní prohlídky. Dominantou Kristiansandu je zajímavá novogotická katedrála Dokirken dokončená roku 1885, která má kapacitu až 2000 věřících. Je již čtvrtou katedrálou vztyčenou na tomto místě. Ve východní galerii uchovává varhany z roku 1967 s 50 píšťalami. Na oltáři je možné si prohlédnout malbu od Eilifa Peterssena, jež zachycuje Ježíše v Emauzích.

Ve městě byste neměli vynechat návštěvu šlechtického sídla Gimle Gård postaveného pro zámožného rejdaře Bernta Holma na přelomu 18. a 19. století v neoklasicistním slohu. Pro stavbu je charakteristická kolonáda, interiér ukrývá krásný empírový nábytek. Stěny jsou vyzdobeny obrazy ze 17. a 18. století, které namalovali dánští, němečtí, italští a holandští umělci. Většina z těchto děl byla součástí Holmovy soukromé sbírky. Od roku 1985 v domě sídlí muzeum, které představuje návštěvníkům život norské buržoazie. Lidem je také umožněna prohlídka honosných salonů nebo kuchyně v suterénu.

Prohlídku města doplňte ještě skanzenem Vest-Agder Fylkesmuseum, který byl založen v roce 1903 a uchovává soubor dřevěných budov ze všech koutů provincie. Kromě městských domů jsou zde k vidění také obchody, dílny, dvory a lázně z 19. století. Hlavní muzejní budova uchovává expozici tradičních lidových krojů a ukázku rustikální výzdoby zvané „rosemalt“. Nedaleko muzea stojí jeden z nejstarších norských kostelů Oddernes Kirke z roku 1040.

Zajímavé je nejen centrum města Kristiansand, ale také jeho blízké okolí. Krajina je porostlá lesy, vyskytují se zde i planiny, poklidná jezírka, zemědělská půda a pás pobřeží. Asi 10 km na východ od centra města se rozkládá Kristiansand Dyrepark – největší zoologická zahrada v zemi, kde můžete obdivovat vlky, rysy, losy, tetřevy hlušce a výry velké. Jsou zde však k vidění také zástupci vzdálenějších lokalit, jako například žirafy, lidoopi, aligátoři nebo hroznýši. Mezi vyhledávané atrakce patří bobová dráha, bazén s vlnobitím a skluzavky. Ještě o něco dále je Muzeum železnice, kde vás průvodce provede hangárem na lokomotivy a dílnami. Původní trať úzkokolejky vedoucí z Kristiansundu byla uvedena do provozu v roce 1896 a k ukončení provozu došlo roku 1962.

Kristiansund každoročně v červenci pořádá několikadenní hudební festival Quart Festival, který je největším svého druhu v Norsku a pyšní se také nejvíce návštěvníky. V době jeho konání se do města sjíždějí muzikanti nejen z celého Norska, ale také mezinárodní umělci. Ve městě sídlí Adgerská univerzita, kterou navštěvuje kolem 6 a půl tisíce studentů. Je pátá největší v Norsku a nabízí studium celkem na pěti fakultách: Humanitní a pedagogické, Ekonomických a sociálních věd, Umění, Strojírenské a Fakultě zdraví a sportu.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Oslo - Karl Johans Gate
Oslo - Slottet
Oslo - Akershus Slott
Norský Bergen – brána k fjordům
Lillehammer – sportovní i odpočinkový

Článek byl zobrazen 4 383 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy