Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sognefjord – norský velikán

Na západním pobřeží Norska se do pevniny zarývá jeden z nejkrásnějších fjordů v zemi. Jde o Sognefjord, který je s délkou 206 km také fjordem největším, táhne se od souostroví na západě až ke Skjoldenu a parku Jotunheimen na východě. Kolem břehů se tyčí hory do výšky až 2000 metrů, na některých z nich jsou dokonce ledovce.

Sognefjord se nachází přibližně 300 km severozápadně od hlavního města Osla. Jeho maximální hloubka je 1308 metrů a drží tak prvenství také jako nejhlubší norský fjord. Jeho průměrná šířka je okolo 4,5 km. Díky tomu, že se zařezává hluboko do poloostrova, je obklopen mohutným pohořím Jotunfjeldem a Jostedalsbrae s rozsáhlými ledovci. Sognefjord se ve vnitrozemí dále větví do všech možných směrů, jeho pět velkých ramen se rozdělilo do dlouhých fjordových výběžků, z nichž každý se pyšní svou osobitou krásou. Fjordy Fjærlandsfjord, Sogndalsfjord, Lustrafjord, Årdalsfjord, Lærdalsfjord, Aurlandsfjord a Nærøyfjord společně vytvářejí jednu z nejúchvatnějších přírodních scenérií na světě.

První turisté zavítali do Sognefjordu už před více než 150 lety. Tehdy se sem cestovalo pouze výletními loděmi, zatímco dnes brázdí zdejší vody trajekty a pobřežní lodní express Hurtigruten. Po silnici E16 a 55 je možné se do blízkosti fjordů dostat také auty a autobusy.

V oblasti Sognefjordu se nachází řada turisticky atraktivních lokalit, které stojí za to navštívit.  Malebné letovisko Balestrand je obklopeno krásnou, ale drsnou přírodou, díky které je hojně vyhledáváno. Za širokými a úrodnými pásy podél břehu se zvedají mohutné štíty a ledovce. Z Balholmu v centru města se naskýtá úchvatné panorama na celý fjord, které sem láká turisty ze všech koutů světa. Největší dominantou Balestrandu je Kvikne´s Hotel Balholm – okázalá dřevěná stavba z roku 1877. Hotel byl postaven ve stylu horské chaty a vyniká halou s řezbami draků a uchovává také obsáhlou uměleckou sbírku. V centru města najdete také dvě pohřební mohyly pocházející přibližně z roku 800 po Kristu. Jedna z těchto mohyl ukrývá legendárního severského mytologického krále Bele.

Jestliže se zajímáte o světskou architekturu, zavítejte do vesničky Vik, v jejímž okolí stojí dva významné kostely. Jde o roubený kostel Hopperstad z roku 1130 a románský kamenný kostel. U přístavního mola se navíc vypíná 26,5 metrů vysoká socha mytického hrdiny Fridtjova, která je darem císaře Viléma II. Ve vesnici Kaupanger v sadovém kraji Sogndal rozprostírajícím se kolem Sogndalsfjordu, se nachází roubený kostel z 12. století. Nedaleko se nachází skanzen Sogn Folkemuseum, který uchovává 32 historických objektů.

Rybářsky velmi oblíbený je nejzazší cíp fjordu, ve kterém teče bystřina Årøyelva, v níž žijí lososi dosahující opravdu úctyhodných rozměrů. Rekordní zaznamenaný úlovek vážil 34 kilogramů. Táhnoucím rybám zde stojí v cestě Helvetesfosen – Pekelný vodopád. Rybářská místa nacházející se pod ním jsou sarkasticky nazývána jako „plošiny zoufalství“.

Dalším zajímavým střediskem je Lærdalsøyri, které ukrývá soubor krásných dřevěných staveb z 18. a 19. století. Najdete zde také Norské centrum divokých lososů, které má na březích řeky Lærdalselvy pozorovatelny, ze kterých je možní táhnoucí lososy sledovat. V Lærdalu stojí Borgund Stavkirche, což je roubený kostel zasvěcený apoštolu Ondřejovi. Jako jediný se dochoval ze středověku až do dnešních dní a navíc v původní podobě. Pochází z roku 1150 a byl vystavěn výhradně ze dřeva. Velmi prostý interiér osvětluje několik malých otvorů vysoko ve zdech. Zvenčí má kostel nádhernou výzdobu ve formě dřevořezeb, zvířat připomínajících draky, dračí hlavy a runové nápisy. Volně stojící zvonice se pyšní středověkým zvonem, kazatelna pochází z 16. století.

Pokud se chcete z Lærdalu dostat do Aurlandu, využijte tzv. Sněžné cesty vedoucí přes hory. Ta je ale průjezdná pouze v létě, a i v tomto období ji lemují sněhové závěje. V listopadu roku 2000 byl do hory vyhlouben 24,5 km dlouhý tunel, který dnes umožňuje návštěvu vzdálenějších míst.

V Aurlandsvagenu se dochovalo mnoho původních budov, mimo jiné i penzion Åbelheim z roku 1770. Významnou památkou je kamenný kostel z 13. století, který uchovává vitrážové panely od Emanuela Vigelanda. Toto městečko je skvělým výchozím bodem pro pěší túry do údolí Aurland. Po silnici č. 601 se dostanete k nejmenšímu roubenému kostelu v zemi zvanému Undredal. Směrem na západ leží Gudvangen, odkud vyplouvají trajekty do různých koutů Sognefjordu.

Oblastí Sognefjordu prochází jedna z nejúchvatnějších železničních tratí na světě. Flåmsbanen je dlouhá jen něco málo přes 20 km, ale mezi Myrdalem na náhorní plošině a Flåmem u břehu Aurlandsfjordu překonává výškový rozdíl 864 metrů. Železnice je v provozu od roku 1942, prochází 20 tunely a nabízí strhující výhledy na hory, vodopády, skalní útvary a malebné vesničky. Vlak zastavuje na devíti místech, na jedné z jeho zastávek se můžete pokochat dechberoucím vodopádem Kjofossen. Dalším překrásným vodopádem ve fjordu je Kvinnefossen, který vytvořila řeka Kvinna. Voda se zde řítí z výšky 120 metrů.

Perlou Lustrafjordu je roubený kostel Urnes, který byl jakožto památka hodna ochrany, zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Kostel byl vystavěn v letech 1130 – 1150 z trámů, které se podařilo dochovat z původního kostela z 11. století, který v těchto místech stával ještě před ním.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Tromsø – Paříž severu
Oslo – návštěva ve svatém městě
Norsko, Norsko a zase Norsko …
Norsko - vyrazte za hranice všednosti
Norsko neznámé

Článek byl zobrazen 6 467 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy