Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oslo - Akershus Slott

Celé Oslo a především oblast Oslofjordu s přístavem, střeží hrad ze 13. století nazývaný Akershus Slott, který je nejzachovalejší středověkou pevností a hradním komplexem v Norsku. Bezpečně chrání norskou metropoli již po více než sedm století.

Pevnost společně s hradem začal budovat norský král Håkon V. Magnusson v roce 1299, ale od té doby se dočkala četných změn a rekonstrukcí. Akershus Slott byl od doby svého vzniku trnem v oku majetku chtivých Švédů, ale i jiných nájezdníků. Všichni se jej snažili zmocnit, ale pevnost dokázala odolat velkému množství tlaků. Poprvé na něj v roce 1308 neúspěšně zaútočil švédský vévoda Erik Sodermanland, který ještě téhož roku získal švédský trůn.


Autor: Christian y Sergio Velasco

V roce 1527 byly obě stavby zasaženy požárem, který je silně poškodil. K nejvýznamnějším okamžikům v dějinách pevnosti patřilo obléhání švédským králem Karlem XII. v roce 1716, kterému naštěstí odolala. Král Christian IV. poté nechal pevnost přestavět na renesanční zámek s mohutnou hradbou, na níž jsou umístěna historická děla. V 19. století obranná funkce pevnosti pozbyla na významu a tak se Akershus Slott stal vojenským administrativním centrem. V dnešní době je pevnost z části využívaná armádou a z části je určena pro veřejnost. Zároveň je také hlavním dějištěm oficiálních vládních akcí.

Pevnost je dnes tvořena čtyřiapadesáti rozmanitými historickými objekty, několika muzei a obrannými prvky. Nádvoří Borggården ve středověku rozdělovala mohutná věž Vågehalsen, kterou však roku 1527 zničil požár a dnes jsou na místě patrné jen její fragmenty. Poté bylo založeno renesanční nádvoří, na němž byly vztyčeny dvě věže Romerikstårnet a Blåtårnet.

Akershus Slott uchovává mimo jiné hrobky několika členů královské rodiny, které jsou uloženy v Královském mauzoleu. To obsahuje mimo jiné také ostatky Sigurda Jorsalfara, Haakona VII. a jeho manželky Maud, Olafa V. a Marthy. V pevnosti najdete i muzea s vojenskou tematikou, jako je například Muzeum domácího odboje za II. světové války. Při prohlídce uvidíte pohádkové sály, zámeckou kapli, královskou hrobku a také modely zámku od jeho původní podoby po současnou. Snad nejkrásnějším sálem je Sál Kristiána IV., který byl v 17. století součástí soukromých komnat dánského krále a královny. V 19. století se proměnil ve vojenský arzenál a po obnově nyní slouží jako vládní recepce. Obdivovat v něm můžete krásnou tapiserii Rideskolen, kterou v roce 1650 utkal E. Lyniers podle návrhu J. Jordaiense.

Krásný je také Olafův sál (původně Severní sál), který byl v roce 1976 zrenovován a pojmenován podle norského krále Olafa V. žijícího v letech 1903 – 1991. V Romeriksově síni je umístěn krb s erbem generálního guvernéra Christophera Urna a jeho manželky. Krb byl vystavěn v letech 1634 – 1642.  Po mnoha letech byl roku 1900 nalezen v jiné budově a navrácen do pevnosti. Sklepení hradu byla v letech 1500 až 1700 užívána jako žalář, jedna z kobek byla dokonce nazývána Čarodějnické doupě.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Norský Bergen – brána k fjordům
Lillehammer – sportovní i odpočinkový
Stavanger - je libo sardinky?
Špicberky
Oslo - Rådhuset

Článek byl zobrazen 3 817 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy