Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oslo - Slottet

Královský palác Slottet vypínající se na vyvýšenině v norské metropoli Oslu, je oficiální rezidencí norské královské rodiny. Palác se rozhodl vybudovat v roce 1818 král Karl Johan nedlouho po svém nástupu na švédsko-norský trůn.

Palác Slottet se nakonec začal stavět až v roce 1836 podle návrhů architekta plukovníka H. D. F. Linstowa. Na výzdobě interiérů královského sídla však pracovalo ještě mnoho dalších významných umělců té doby – jako byli H. E. Schirmer a J. H. Nebelong. Vlysy v pompejském stylu v hodovní síni ztvárnil Peter Frederick Wergmann. Palácovou kapli a taneční sál koncipoval Linstow, Ptačí místnost je dílem malíře Johannese Flintoea.


Autor: Christian y Sergio Velasco

Král Karl Johan se otevření paláce v roce 1848 nedočkal, proto jej slavnostně otevřel Oskar I. Jako sídlo králů začal palác sloužit teprve v roce 1905, kdy získalo Norsko samostatnost. Nově korunovanými panovníky byli král Haakon a královna Maud. Oba se po korunovaci do tohoto ještě špatně udržovaného paláce přestěhovali. Pozvolně jej nechávali obnovovat a modernizovat. Stavba se během let své existence několikrát podrobila rekonstrukcím a architektonickým úpravám, poslední práce proběhly na konci 20. století.

Palác byl vystavěn z omítnutých cihel, má celkem tři křídla a v každém jsou tři podlaží. Objekt obklopují zahrady Slottsparken, které jsou volně přístupné návštěvníkům. Park Dronningsparken na západní straně je však uzavřen, protože se jedná o soukromý majetek.

V paláci je uchovávána nádherná sbírka výtvarného umění, která po mnoho let nebyla přístupná. Teprve v roce 2000 byla sbírka a také některé interiéry zpřístupněny široké veřejnosti. Nyní se v paláci od konce června do poloviny srpna pořádají pravidelné prohlídky s průvodcem. Před Královským palácem si můžete všimnout sochy tehdejšího krále Karla Johanna.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Oslo - Akershus Slott
Norský Bergen – brána k fjordům
Lillehammer – sportovní i odpočinkový
Stavanger - je libo sardinky?
Špicberky

Článek byl zobrazen 3 428 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy