Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bygdoy – ostrov muzeí

Norské hlavní město Oslo vzniklo v 8. století jako osada na pravém břehu Oslofjordu, na jehož konci se rozkládá poloostrov Bygdøy. Leží nedaleko centra metropole a díky množství nejrůznějších památek, muzeí a atrakcí se stal vyhledávaným cílem turistů. Dnes je Bygdøy také považován za nejexkluzivnější obytnou čtvrť v Oslu.

Název poloostrova Bygdøy doslova znamená „neosídlený ostrov“. Až do počátku 19. století byl totiž skutečně ostrovem, teprve poté v průlivu mezi Frognerkilenem a Bestumkilenem opadla voda. V Bygdøy se nachází skupina zajímavých muzeí, které společně přibližují návštěvníkům kulturní dějiny Norska a život jeho obyvatel. Seznámíte se zde s norskými námořními tradicemi, polárními expedicemi i odvážnými objevnými plavbami. Oslo dosáhlo velkého rozmachu za vikinské éry, kdy bylo vikinským hlavním městem, proto je značná část muzejních sbírek věnována vikinským plavidlům. Turisté, ale i místní obyvatelé sem chodí za krásnou přírodou, čerstvým vzduchem a obdivují jedny z nejpozoruhodnějších muzeí v Evropě.


Autor: Buddhima Wickramasinghe

Za návštěvu určitě stojí skanzen Norsk Folkemuseum, ve kterém si můžete prohlédnout původní obydlí, hospodářské budovy i tradiční norský dřevěný kostel pocházející z přelomu 12. a 13. století. Roubený kostel z Golu byl vztyčen v Hallingdalu v roce 1200 a patří ke 30 zachovalým roubeným kostelům v Norsku. Celkem zde stojí 155 historických středověkých budov, které jsou zasazeny do idylické krajiny. Norsk Folkemuseum je tak největším evropským skanzenem. Byl založen v roce 1894 Hansem Aallem, který sem nechal převézt budovy ze všech koutů Norska. Zrekonstruované stavby dnes umožňují poodhalit tajemství každodenního života obyvatel v údolích, ve fjordech i rybářských komunitách. Jednotlivé budovy byly sestaveny tak, aby vytvořily Gamlebyen – Staré město.  Nejstarším objektem je sklad z Hemsedalu postavený v letech 1650 – 1700.

Ve skanzenu často probíhá doprovodný program, při kterém vás lidé odění v tradičních krojích seznámí se zvyklostmi a tradicemi jednotlivých norských krajů. Jsou zde nashromážděny lidové kroje ze všech koutů země sloužící k různým příležitostem.  Uprostřed skanzenu se rozprostírá náměstí Festplassen, které slouží k tanečním vystoupením a jiným speciálním akcím, jako jsou například oslavy svatojánské noci.

Úchvatná vikinská plavidla z 9. století si můžete prohlédnout v Muzeu vikinských člunů Vikingskiphuset. Plavidla jsou považována za jedny z nejcennějších kulturních pokladů Norska. V minulosti se používala k přepravě ostatků velmožů do říše mrtvých. Lodě společně s dalšími exponáty umožňují návštěvníkům nahlédnout do života obyvatel Norska před více než tisíci lety. Velmi ceněný je také bohatě vyřezávaný vozík z Osebergu, který je jediným doposud nalezeným vozíkem pocházejícím z vikinské éry. Muzejní budova z roku 1914 je dílem architekta Arnsteina Arneberga. Hlavní lákadla muzejní sbírky jsou uspořádána do tvaru kříže.


Foto: Folk museum    Autor: Neville10

S námořními dějinami Norska vás seznámí Norské námořní muzeum - Norsk Sjøfartsmuseum vystavující artefakty a modely lodí.  Muzeum sídlí v budově z roku 1960, která byla architektonicky oceněna. Muzeum se může pochlubit vlastní přístavní hrází s výhledem na osloský přístav. Muzejní sbírky jsou zaměřeny na norské námořní tradice, rybářský průmysl, stavby lodí, lodní dopravu a mořskou archeologii. Součástí norské pobřežní kultury je také 1500 let stará historie konstrukce lodí. Muzeum dokumentuje vývoj lodí od středověku až po současnost. Hlavním tématem je tak využívání moře člověkem a jaký význam měl tento přírodní živel pro lidstvo. Prohlédnout si zde můžete fregatu norského námořnictva Kong Sverre, která je největší a nejlépe vybavenou válečnou lodí, jaké kdy byly ve Skandinávii sestrojeny. Dále zde můžete obdivovat také tradiční rybářské čluny i dodnes funkční plavidla. Před budovou muzea se tyčí Krigseilermonument, jež připomíná námořníky zabité ve 2. světové válce. V muzejní knihovně jsou uchovány zajímavé sbírky kreseb, námořní literatury, archivy a fotografie.

Polární lodi Fram z roku 1892 je věnováno Frammuseet. Tato plachetnice se zúčastnila expedice Fridtjofa Nansena, Otty Sverdrupa a Roalda Amundsena na severní a jižní pól. Rozmanité exponáty uložené v muzeu dnes dokumentují hrdinské výkony těchto badatelů. Celkem podnikli s lodí Fram, která měla speciální konstrukci odolnou proti ledovým krám, tři polární expedice. Během třetí výpravy v roce 1911 se Amundsen stal prvním člověkem, jenž vztyčil vlajku na jižním pólu. Muzeum bylo otevřeno v roce 1936 a zrekonstruovaná loď Fram se stala jeho ústředním exponátem. Před muzeem je dále vystaveno ještě první Amundsenovo polární plavidla jménem Gjøa.

Při návštěvě poloostrova Bygdøy nesmíte vynechat prohlídku Kon-Tiki Museet, jehož hlavní atrakcí je vor Kon-Tiki z balzového dřeva z roku 1947 a vor Ra II. z roku 1970. Na křehkém voru Kon-Tiki se v roce 1947 vydal Thor Heyerdahl společně s pětičlennou posádkou přes Tichý oceán, aby dokázal, že bylo již v dávných dobách možné cestovat mezi Jižní Amerikou a Polynésií na vorech. Během 101 dní zdolali na voru z balzového dřeva přes 8000 kilometrů a dopluli z Peru do Polynésie. Roku 1970 upoutal Heyerdahl pozornost další expedicí – na papyrusovém člunu Ra II. vyplul přes Atlantský oceán z Maroka na Barbados. Dokázal, že papyrusové lodě z Egypta mohly přivézt do Střední Ameriky své kulturní bohatství ještě dávno před Kolumbem. Znovu v praxi potvrdil, že primitivní plavidla z dávných dob jsou schopna překonat vzdálenosti tisíců kilometrů.

Aby toho nebylo málo, o sedm let později se na rákosovém člunu Tigris vypravil přes Indický oceán. Tím naznačil možné spojení tří starověkých center – Indie, Sumeru a Egypta. Mezi muzejními exponáty jsou dnes vystaveny archeologické nálezy z Heyerdahlových výprav do nejrůznějších končin světa. V muzejní knihovně je uloženo na 8000 svazků, nachází se zde největší světová sbírka literatury o Polynésii.

Když opustíte všechna bygdøyská muzea, můžete se vydat na prohlídku Dronningenu, což je bývalá restaurace, dnes sídlo jachtařského klubu. Před 2. světovou válkou náležel Dronningen k nejoblíbenějším osloským letním restauracím. Leží na břehu fjordu a jde o zajímavou památku funkcionalistické architektury. Budova byla postavena v roce 1930, v roce 1986 však byla přeměněna na administrativní prostory.

Milovníci koupání rádi navštěvují nejjižnější část poloostrova Bygdøy, kde se nachází jedny z nejoblíbenějších norských pláží Hukodden a Paradisbukta. Kvalita vody je slušná a hodí se pro rekreaci. Na okraji Bygdøy najdete nejrozlehlejší norský park Vigelandsparken s 212 skulpturami. Parku dominuje monolit s výškou 17 metrů, který se skládá z 121navzájem se podepírajících lidských postav.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Trondheim – Brána severu
Hardangervidda
Oslo - Historisk Museum
Kristiansand
Oslo - Karl Johans Gate

Článek byl zobrazen 10 789 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy