Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oslo - Slottet

Královský palác Slottet vypínající se na vyvýšenině v norské metropoli Oslu, je oficiální rezidencí norské královské rodiny. Palác se rozhodl vybudovat v roce 1818 král Karl Johan nedlouho po svém nástupu na švédsko-norský trůn.

Palác Slottet se nakonec začal stavět až v roce 1836 podle návrhů architekta plukovníka H. D. F. Linstowa. Na výzdobě interiérů královského sídla však pracovalo ještě mnoho dalších významných umělců té doby – jako byli H. E. Schirmer a J. H. Nebelong. Vlysy v pompejském stylu v hodovní síni ztvárnil Peter Frederick Wergmann. Palácovou kapli a taneční sál koncipoval Linstow, Ptačí místnost je dílem malíře Johannese Flintoea.


Autor: Christian y Sergio Velasco

Král Karl Johan se otevření paláce v roce 1848 nedočkal, proto jej slavnostně otevřel Oskar I. Jako sídlo králů začal palác sloužit teprve v roce 1905, kdy získalo Norsko samostatnost. Nově korunovanými panovníky byli král Haakon a královna Maud. Oba se po korunovaci do tohoto ještě špatně udržovaného paláce přestěhovali. Pozvolně jej nechávali obnovovat a modernizovat. Stavba se během let své existence několikrát podrobila rekonstrukcím a architektonickým úpravám, poslední práce proběhly na konci 20. století.

Palác byl vystavěn z omítnutých cihel, má celkem tři křídla a v každém jsou tři podlaží. Objekt obklopují zahrady Slottsparken, které jsou volně přístupné návštěvníkům. Park Dronningsparken na západní straně je však uzavřen, protože se jedná o soukromý majetek.

V paláci je uchovávána nádherná sbírka výtvarného umění, která po mnoho let nebyla přístupná. Teprve v roce 2000 byla sbírka a také některé interiéry zpřístupněny široké veřejnosti. Nyní se v paláci od konce června do poloviny srpna pořádají pravidelné prohlídky s průvodcem. Před Královským palácem si můžete všimnout sochy tehdejšího krále Karla Johanna.

- jap -

Předchozí články z Norska:
Oslo - Akershus Slott
Norský Bergen – brána k fjordům
Lillehammer – sportovní i odpočinkový
Stavanger - je libo sardinky?
Špicberky

Článek byl zobrazen 4 987 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Poznávací zájezdy